Mezi lídry kandidátek jsou dvě ženy a čtyři muži. Nejmladším lídrem na kandidátkách je komunistická Marie Pěnčíková. Naopak nejstarším lídrem, který má zároveň i nejvíce politickými zkušenostmi je Alena Gajdušková z ČSSD.

Znovu do čela sněmovny

Radek Vondráček, ANO, okres Kroměříž, narozen: 1973

Vítěznou stranu z posledních parlamentních voleb ANO povede i letos do bojů o křesla v PS PČR Radek Vondráček. Ten zastává v současnosti pozici třetího nejvyššího ústavního činitele – funkci předsedy PS PČR. Ve sněmovně je od roku 2013. Od té doby se dopustil několika kontroverzních činů.

Kritizován byl například za to, že po jednom z večírků ve sněmovně vyskočil na řečnický pultík a zahrál několik písní na kytaru nebo za nevhodné gesto (zdvižený prostředníček, pozn. redakce) směřované jednomu z kolegů v průběhu jednání sněmovny. Spekulovalo se také o jeho údajné spolupráci s dvojicí odsouzených kroměřížský lichvářů.

Z podstaty své funkce se během let setkal s nejrůznějšími velvyslanci, diplomaty, zahraničními protějšky. Jednou z posledních významných návštěv bylo setkání s běloruskou opoziční političkou Svjatlanou Cichanouskou. Vyslal tím jasný signál podpoře běloruské opozice bojující proti diktátu současného prezidenta Alexandra Lukašenka.

Očkování proti covidu. Ilustrační foto
Velká očkovací centra končí. Postačí opět nemocnice

Politička každým coulem

Alena Gajdůšková, ČSSD, okres Zlín, narozena: 1954

V čele kandidátky v současnosti druhé koaliční strany ČSSD stane poslankyně Alena Gajdůšková. I ona má za sebou velmi bohatou politickou minulost. Kromě PS PČR byla zvolena za volební obvod č. 78 – Zlín senátorkou.

V této funkci strávila dvě volební období. Tedy dlouhých 12 let. Ze všech lídrů kandidátek ve Zínském kraji je nejdéle působící političkou.

I přesto je přesvědčena, že má voličům stále co nabídnout. Jako vystudovaná pedagožka měla vždy blízko k dětem a mládeži, kterou vždy podporovala a snažila se je zapojit do veřejného života. I to je důvod, proč obdržela od České rady dětí a mládeže cenu Přístav.

Proevropský Benešík

Ondřej Benešík, koalice SPOLU, okres Uherské Hradiště, narozen: 1976

Pro letošní parlamentní volby se i některé velké politické strany spojily v koalici. V roce 2017 ve Zlínském kraji třetí nejúspěšnější strana KDU-ČSL půjde do voleb s ODS a TOP 09.

V čele kandidátky bude stát Ondřej Benešík (KDU-ČSL). Mimojiné člen úzkého vedení strany, bývalý starosta příhraniční obce Strání, propagátor a zastánce Evropské unie.

I proto se stal v listopadu 2017 předsedou sněmovního výboru pro evropské záležitosti.

Třaskavé uskupení

František Elfmark, Piráti a STAN, okres Uherské Hradiště, narozen: 1978

V čele společné kandidátky Pirátů a Starostů stane rodák z Uherského Hradiště František Elfmark (Piráti). Od roku 2017 je i Elfmark zvoleným poslancem. Od roku 2014 se také angažuje v komunální politice.

Nejprve v letech 2014 – 2018 coby radní pro oblast životního prostředí, sociální oblast a zdravotnictví, poté pouze jako zastupitel. Životnímu prostředí se Elfmark věnuje také na půdě PS PČR. Obzvláště odpadovému hospodářství.

V letošním roce například vešel v platnost nový odpadový zákon, který výrazně zpřísňuje obcím a městům podmínky uskladňování komunálního odpadu. František Elfmark jej považuje za nutný kompromis, který však není zcela podle představ Pirátů.

Očkovací centrumve zlínské PSG areně, červenec 2021
Velkokapacitní očkování v PSG aréně brzy skončí. Děti musí sportovat

Mladá komunistická krev

Marie Pěnčíková, KSČM, okres Kroměříž, narozena: 1979

Poslanecký post bude obhajovat také Marie Pěnčíková z KSČM. Mimo jiné také zastupitelka Morkovic – Slížan na Kroměřížsku. Právě úspěšná kandidatura do Morkovického zastupitelstva v roce 2006 ji přivedla do světa politiky.

Do PS PČR poprvé vstoupila už v roce 2013. V následujících volbách však svůj mandát obhájit nedokázala a stala se první náhradnicí. O rok později (2018) však její stranický kolega složil funkci poslance a Pěnčíkové se otevřela cesta zpět do sněmovny.

Nová tvář ve sněmovně? Možná

Vladimír Zlínský, SPD, okres Zlín, narozen: 1964

Divokou kartou letošních voleb je lídr kandidátky SPD Vladimír Zlínský. Strana, jejíž předseda Tomio Okamura byl zvolen v roce 2012 senátorem za Zlín, „obsadila“ v posledních parlamentních volbách ve Zlínském kraji symbolickou stříbrnou příčku. Svůj hlas jí dalo 13 procent voličů a SPD si tak vydobyla za Zlínský kraj dva poslanecké mandáty.

Nelze však říct, že je Vladimír Zlínský politikou zcela nepolíben. Je členem zlínského zastupitelstva a vloni už dokonce vedl SPD do krajských voleb.

I zde získal mandát krajského zastupitele. Aktivně přispívá do některých médií. Je lékařem, který působil i v krajských nemocnicích v Kroměříži, Zlíně či Uherském Hradišti. Nyní působí v soukromém zdravotnickém zařízení.

Výsledky parlamentních voleb v roce 2017 ve Zlínském kraji:
Ve Zlínském kraji v posledních volbách zvítězilo hnutí ANO s téměř 29 procenty hlasů. Na druhém místě se umístila SPD s necelými 13 procenty, na třetím místě pak na Moravě už tradičně velmi silná strana KDU-ČSL s 11 procenty. Následovaly ODS s 10 procenty, Piráti s 8,43 procenty, KSČM s 7,01 procenty, ČSSD s 6,94 procenty a STAN s 5,82 procenty. Ve Zlínském kraji naopak propadla a ani zdaleka neatakovala pětiprocentní hranici potřebnou pro vstup do PS PČR TOP 09. Ta od voličů získala jen 2,86 procent.