„Naše lékárna nabízí při výdeji léků pojištěncům slevu za věrnost ve výši třiceti korun za každou položku na receptu. Je na rozhodnutí pojištěnců, zda nabízený bonus přijmou,“ vysvětlil mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý .

Obdobně se postavili k poplatkům rovněž ve Vsetínské nemocnici.

„Soukromé lékárny ve městě začaly bonusy ve výši regulačního poplatku lidem poskytovat, a tak jsme z čistě obchodních důvodů museli na obdobný systém přejít také, aby pacienti do naší lékárny dále chodili,“ vysvětlil ředitel Martin Metelka.

Baťova nemocnice ve Zlíně se k podobnému kroku zřejmě brzy uchýlí.

„Na základě zkušeností dvou zařízení, které už systém zavedly, jej nejspíš přijmeme. Rovněž tedy půjde o poskytnutí věrnostních bonusů,“ uvedl její ředitel Petr Pšikal. Zařízení zatím prý zjišťuje obchodní situaci.

„Zřejmě ale během týdne změny zavedeme,“ podotkl Pšikal.

Žádný posun zatím naopak nechystají v Kroměřížské nemocnici.

„Ke změnám jsme nepřistoupili, protože naše lékárna zůstává nejlevnější ve městě. A to i přesto, že už jsme zaznamenali, že v jiných kroměřížských lékárnách pacientům třicet korun za poplatek určitým způsobem vracejí,“ sdělila mluvčí zařízení Veronika Klímová.

Také ve Zlíně se některé soukromé lékárny k určité formě odpuštění třicetikorunových poplatků odhodlaly. Od prvního února k tomu přistoupila například lékárna ve zlínském nákupním centru Čepkov.

„Třicet korun za položku na receptu dostanou zákazníci zpět, bude jim při placení odečtena. Doplatky léků jsme v souvislosti s touto změnou nezvyšovali,“ uvedla vedoucí lékárny Daniela Prokopová.

Podobně postupovali i v Lékárně Slunce na sídlišti Jižní Svahy v budově supermarketu Billa.

„Zavedli jsme slevy v podstatě ve výši poplatků za recepty,“ podotkl tamní lékárník Karel Vašut.

V lékárně, kterou na zlínské poliklinice vede Pavel Nesrsta, předseda zlínského okresního sdružení České lékárnické komory, naopak třicetikorunovou úhradu nijak nekompenzují.

„Situace je u nás přesto běžná. Zaznamenal jsem už paní, která mi řekla, že vyloženě regulační poplatek uhradit chce a naopak jeden pán nám za to, že se u nás třicet korun platí, nevybíravě vynadal,“ sdělil Nesrsta.

Jako zástupce komory momentální situaci s poplatky považuje zejména za nepřehlednou.

„Je to totální politikum. Měl by to vyřešit celorepublikově parlament. Kompenzaci poplatků v lékárnách považuji za jednoznačné obcházení zákona,“ podotkl.

Ve zlínském okrese se podle něj takto zařídila jen malá část apatyk.

„Zvyšují přitom ale ceny u léků na maximum, které stanoví takzvaný cenový předpis. Devadesát procent ale poplatky vybírá běžným způsobem,“ míní Nesrsta.

Tak je tomu ve Zlíně například v lékárně LLoyds v pasáži Zlínského Intersparu.

„Zákon neobcházíme, lidé ale mají možnosti řady jiných slev nevázaných přímo na výši poplatku,“ podotkla tamní vedoucí Pavla Pečeňová. Poplatek se hradí běžným způsobem například i v centru města v Lékárně Anta na Dlouhé ulici.