Podle sdružení krajských podnikatelů se vloni nejlépe vedlo holdingu Samohýl motor a kunovickému výrobci letadel Aircraft Industries

„Vybírali jsme ze 46 navrhovaných subjektů. Tipy dávali opět naši členové. Komise dospěla k jednoznačnému závěru, že přínos podnikání těchto dvou firem je v daných regionech velmi významný a navíc přesahuje hranice kraje," sdělil předseda SPZK Rudolf Chmelař.

Kromě dvou hlavních ocenění si speciální cenu odnesl také ředitel léčebných lázní 
v Luhačovicích Martin Plachý.

Ladislav Samohýl a Ilona Plšková získali skleněnou sošku z dílny Jiřího Vosmika z Vizovic. Pocity oceněných bezprostředně po udílení cen vám přináší Zlínský deník.

Co říkáte na ocenění v anketě Podnikatel/ka roku za rok 2011?

I. Plšková: Nesmírně mě potěšilo a cítím to jako zúročení práce nejen mé, ale hlavně našeho kolektivu. Je to ocenění pro všechny, kteří se zasloužili o loňský velmi dobrý výsledek podnikání.

Ladislav Samohýl: Samozřejmě cítím vnitřní radost, ale beru to zároveň jako závazek do budoucna. Musíme se snažit, abychom se tu za rok sešli a firma na tom nebyla hůře než dnes.

Jak ocenění přijmou vaši zaměstnanci?

I. Plšková: Myslím si, že je to rozhodně potěší. Odvedli kus práce a firma se jistě zaraduje. Každý podnikatel za sebou má své lidi, kteří vytvářejí podmínky pro činnost, a právě oni si to ocenění zaslouží.

L. Samohýl: Většině těch lidí bych vlastně měl poděkovat, že jsem byl oceněn. Je to výsledek jejich práce. Zároveň ovšem opět závazek k firmě a jejímu jménu.

Historie a vývoj vašich firem jsou velmi rozdílné a každá se dostávala na vrchol jinak. Dokážete odhadnout, kam budou Samohýl motor holding a Aircraft Industries směřovat 
v dalších letech?

I. Plšková: Těžká otázka. Letectví je složitý byznys, ale věřím, že se nám do roku 2015 podaří udělat inovaci a prorazit mnohem více na světové trhy. To je naše vize a závazek do budoucna.

L. Samohýl: Náš automobilový byznys se často vyvíjí neřízeným způsobem. Ekonomické stavy a jistoty se stále mění. Vzhledem k tomu, že oproti zbytku Evropy jsme u nás celkem miniaturní, musíme vsadit na vztah k zákazníkovi. Osobní kontakt, plnění jeho přání, péče o víkendech a podobně. To je naše cesta.

Plšková jezdí superbem, Samohýl letěl antonovem

Jedna vítězná firma vyrábí letadla, druhá zase prodává auta. Jaký máte vlastně vztah 
ke strojům toho druhého?

I. Plšková: Jezdím autem ráda. Mám Škodu Superb a nedám na ni dopustit. Je to krásné a pohodlné auto vyrobené na míru českým podnikatelům. (Smích.)

L. Samohýl: Já nedávno letěl letadlem Antonov ze 60. let a byl jsem unešen. Vzlet i pohyb ve vzduchu byl velký zážitek. Někteří měli závratě, ale já jsem si to užil. (Úsměv.)