„Podpora byla více než z jedné politické strany a byla větší," sdělil včera Stanislav Mišák. Uvedl to ostatně už při ustavujícím zastupitelstvu v listopadu.

Ještě před projednáním bodů jednání tak včera opoziční zastupitelé hejtmana vyzývali k tomu, aby byl konkrétnější a jména lidí, kteří mohli zradit jednotlivé politické subjekty, zveřejnil.

„Jeden zastupitel byl i z KDU-ČSL. Více konkrétní ale nebudu. Dal jsem všem slovo, že je neprozradím a to také dodržím," reagoval hejtman. O dalších zastupitelích se bavit nechtěl, o jejich stranické příslušnosti také ne.

Lidovecký lídr Jiří Čunek hejtmana nařkl, že si vše vymyslel.

„Cítíme se zaskočeni. Trvám na tom, abyste nám potvrdil, že za KDU-ČSL tuhle podporu nikdo nepřislíbil," zvolal Čunek. Dodal, že se několik dnů před jednáním ustavujícího zastupitelstva písemně se svými stranickými kolegy dohodl, aby se ve volbě hejtmana všichni zdrželi hlasování.

Podobně se vyjádřil za Starosty a TOP 09 Michal Špendlík. Lídr Petr Gazdík totiž nebyl na zasedání přítomen.

Na základě hejtmanova vyjádření postupně všichni členové opozice veřejně prohlásili, že s nikým nejednali a nikomu svůj hlas nepřislíbili. „Stalo se, co se stalo. Do únorového zastupitelstva zvážím svou rezignaci. Je pro mě problém pracovat, pokud mě někteří označují za lháře," prohlásil Stanislav Mišák s tím, že on má svědomí čisté.

Opozice na to reagovala pozitivně. „Myslím si, že tady jemně naznačil, že žádnou podporu neměl," vyjádřil své stanovisko lidovec Ondřej Benešík.

Útok na hejtmana vygradoval tehdy, kdy se k řečnickému pultu dostal člen Repelentu 21, občanského sdružení bojujícího proti vládě komunistů na kraji.

„Jsem zásadně proti tomu, aby byli bývalí členové StB v Radě Zlínského kraje. Jejich spisy byly tehdy velmi přesné a nebyly pro nic za nic. Od pana Devátého vím, že váš bratr Mišák byl také členek StB," prohlásil Zbyněk Horváth.  

Nepřímo tak označil Stanislava Mišáka za bývalého člena Státní bezpečnosti. To si hejtman nenechal líbit a začal se bránit.

„Žádám, abyste se omluvil. Myšák, který byl členem StB, je s tvrdým y. Vy jste mne očernil, i když s tím nemá moje rodina geneticky nic společného. Takto lehce lze kohokoli očernit v tiché poště a podsouvat to kdekoliv," rozčiloval se Mišák.

Zbytek stál za dveřmi a sledoval

Zasedání se zúčastnilo kromě zastupitelů, úředníků a novinářů asi pouze 25 osob z veřejnosti. Dovnitř se totiž bylo možné dostat pouze na vstupenky. Další desítky lidí stály na chodbě a přihlížely zasedání zastupitelstva prostřednictvím velkoplošné obrazovky.

V průběhu jednání vystoupili se svým projevem Radek Hegmon za Repelent 21, politický vězeň Albert Černý nebo už zmíněný Zbyněk Horváth. Při svém odchodu jako symbol nedůvěry vládě komunistů na kraji vyprázdnili členové sdružení obsah repelentů, což mělo značit hubení komárů.

Jednání pak muselo být na patnáct minut přerušeno z důvodu vyvětrání zasedací místnosti. Na příštím zasedání Zastupitelstva Zlínského kraje v únoru bude jedním z bodů programu odvolání hejtmana Zlínského kraje.

„Jestli bude volba tajná, či nikoli, je mi jedno. Samozřejmě že je tajná volba pohodlnější varianta. Jedno vím ale jistě. Opoziční zastupitele neshodím. Odejdu klidně se vztyčenou hlavou," je rozhodnutý hejtman Mišák.

JAKUB SCHMID