Výstavba spojnice do areálu Svitu ve Zlíně má omezit motoristy až na podzim

Stavět se měla původně už vloni na podzim, nově potom letos na jaře. Prvotní plány však zbrzdila protihluková studie a nyní výběrové řízení na dodavatele.

„Zrušili jsme jej kvůli formálnímu pochybení. Chystáme se vyhlásit nové,“ zdůvodnil zlínský radní Zdeněk Blažek. Radnici chybí kromě zhotovitele ještě několik stavebních povolení, která však podle Blažka získá magistrát s jistotou do prázdnin.

Výstavba křižovatky Antonínova na trase I/49 je sdruženou investicí města, kraje a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) České republiky. Má vyjít na 60–70 milionů korun podle výběrového řízení. Umožní vjezd do areálu Svitu mezi 51. a 61. budovou. Zlínský magistrát už kvůli ní nechal zbourat autoservis nedaleko střední školy, kus svitovské zdi a k zemi půjde i část budovy 61. Podél silnice nechal také vykácet padesátku stromů.

V první fázi viditelných prací, které mají začít v červenci, počítá radnice nejdříve s přeložkami inženýrských sítí a rozšířením třídy Tomáše Bati o několik metrů z obou stran. Motoristům má být totiž v budoucnu k dispozici minimálně šest jízdních pruhů včetně odbočovacích. Samotné práce na silnici bude mít potom na starosti ŘSD.

„Předpokládám, že v době realizace prací na komunikaci bude průjezdný z každé strany jeden jízdní pruh a zřejmě i snížena rychlost pro vozidla. Stavba bude živým organismem. Řidiči se tak možná dočkají do Vánoc omezení v jistých intervalech,“ přiblížil ředitel zlínské správy Karel Chudárek s tím, že přesný časový harmonogram pro výstavbu stanovený zatím není.

Dodal, že součástí budování nové křižovatky bude i nová světelná signalizace a chodníky podél silnice. O několik metrů budou také přesunuty stávající zastávky městské hromadné dopravy.

Ředitel Dopravní společnosti Zlín – Otrokovice Josef Kocháň ujistil, že cestujících hromadnou dopravou se stavba spojnice nijak nedotkne.

„Ve smlouvě o výstavbě jsme se dohodli, že komunikace zůstane plně průjezdná pro vozidla MHD. Jakoukoliv změnu s námi musí organizátoři akce zkonzultovat. Po dobré zkušenosti při výstavbě terminálu v Otrokovicích nainstalujeme i tentokrát na místo kameru, která zaznamená jakékoliv náznaky případného porušení domluvy,“ uvedl Kocháň.

Prozradil, že křižovatka Antonínova může do budoucna umožnit vjezd hromadné dopravy přímo do areálu Svitu. Přestěhovat se má i konečná pro otáčení vozidel, která je v současné době nad parkovištěm pod sportovní halou. V této části Zlína totiž plánuje stavět pražská firma ECM obchodně-společenské centrum Kaskáda. Nově tak budou mít vozy zázemí nedaleko střední školy v blízkosti Centra polymerních materiálů, které tam hodlá postavit zlínská univerzita.