Potěšit by měl hlavně turisty, kterým ve městě usnadní hledání kulturních památek. Vstříc návštěvníkům vycházejí ale i v jiných městech regionu, kde postupně orientační systém zkvalitňují.

Představa nových směrovek se ale kupodivu některým kroměřížským turistům moc nezamlouvá. „Ty stávající jsou podle mě přehledné dost. Raději ať radnice šetří peníze na jiné věci,“ glosoval například s humorem senior Zdeněk Březík z Ostravy.

Obnova orientačního značení se v Kroměříži dotkne hlavně hnědých ukazatelů, které návštěvníky nyní navádějí třeba k Podzámecké zahradě, Arcibiskupskému zámku, Muzeu Kroměřížska či Památníku M. Švabinského.

„Současný orientační systém tvoří nevýrazné směrovky rozmístěné na několika místech pěších tras. V různých částech města se navíc jejich podoba liší, což může mást turisty,“ míní mluvčí kroměřížské radnice Pavel Zrna.

Nově a originálně značená turistická trasa podle něj propojí nejvýznamnější pamětihodnosti města. „Všechny prvky orientačního systému budou v nové jednotné úpravě a v městských barvách,“ poznamenal Zrna.

Nový orientační systém plánuje radnice v horizontálním i vertikálním provedení.

„Pomocí značení zabudovaného do dlažby chceme propojit Podzámeckou a Květnou zahradu takzvanou trasou Unesco. Ta návštěvníky nejkratší cestou zavede k cílům, které jsou z pohledu cestovního ruchu nejhodnotnější,“ vysvětlila kroměřížská místostarostka Olga Sehnalová.

Zmíněné značení získá podobu bronzových tabulek s motivem městského loga umístěných v dlažbě asi po dvaceti metrech aby byl z jedné na druhou výhled. Na trase turisté najdou i informační tabule se zajímavostmi.

Změny ve značení pro turisty chystají v Kroměříži i z hlediska klasických směrových tabulek.

„Vertikální směrovky nahradí stávající označení ve městě. Objeví se i na některých nových místech, například na Hanáckém náměstí, které se stane novým nástupním místem do města. K dispozici budou mít řidiči i odstavné parkoviště,“ prozradila místostarostka Sehnalová. Do instalace značení se město chce pustit ještě letos.

Na zdokonalení orientačního systému pracují i v Bystřici pod Hostýnem, kde se soustředí na rozmisťování ukazatelů na frekventovaná mís­ta.

„Pracujeme na tom už šestým rokem. Chceme mít směrovky všude tam, kde je to potřeba. Ukazatele navádějí například k autobusům, na úřad či k poliklinice nebo zámku. Směrovky instalujeme ale postupně, záleží na penězích,“ vysvětlil tajemník Městského úřadu Bystřice pod Hostýnem Vladislav Halama.

Po částech pracují na označení i v Holešově. Tam letos dokončí i další etapu instalací ukazatelů.

„Každý rok je doplňujeme, aby byly co nejaktuálnější. Chceme mít pokryto celé město. Nejenom tedy centrum, ale i odbočky vedoucí z centra do bočních ulic,“ potvrdil místostarosta Holešova Rudolf Seifert.