Účast ve volební místnosti napříkad v kroměřížské Psychiatrické léčebně je i dnes nízká. "Včera přišlo volit 175 voličů, což je zhruba 11,8 % z celkového počtu. Dostavili se i mladí ale i starší voliči," objasnila předsedkyně volební komise Hana Smítalová. Mezi voliči byl třeba i Leoš Slaměna. "Bereme to jako občanskou povinnost, člověk by měl vyjádřit svůj názor, ale dalo se čekat, že druhé kolo nebude tak silné, jako předchozí," dodal volič z Kroměříže. Na Holešovsku odvolilo doposud zatím zhruba čtrnáct procent voličů.

Účast byla včera na Kroměřížsku mizivá. "K urnám přišlo volit 2 892 voličů, to je 12%," objasnila mluvčí radnice Jaroslava Sílešová.

„Do této chvíle přišlo volit 2 892 lidí, to znamená zhruba dvanáct procent," potvrdila v pátek večer mluvčí tamní radnice Jaroslava Sílešová – a podobně, leckdy i hůře to vypadalo i na jiných místech regionu.

Dnes ve 14 hodin senátní volby končí a i vzhledem k malému počtu hlasů se dá očekávat relativně brzké vyhlášení výsledků.

Samotní kandidáti se k urnám vydali už v pátek: Jan Hašek odvolil hned nedlouho po otevření volebních místností v kroměřížské základní škole Zachar.

„Jedna z nejhorších lidských vlastností je podle mě lhostejnost: a ta se může projevovat i tím, že lidé nejdou k volbám. Senátní volby jsou důležité, proto by voliči k urnám přijít a vyjádřit tak svůj názor," řekl Deníku kandidát hnutí strany ANO 2011.

Jeho konkurentka, lidovkyně Šárka Jelínková hlasovala naopak až po sedmé hodině večer v bystřické ZŠ Bratrství.

„Věřím ze bych prvenství uhájit mohla, voliči KDU-ČSL chodí k volbám pravidelně. Nízká volební účast mě jinak samozřejmě mrzí, uvidíme ještě, jak to dopadne v sobotu," dodala vítězka prvního kola.

První den se ovšem voliči do místností dvakrát nehrnuli. Například ve Zdounkach jich přišlo za první hodinu voleb doslova jen několik.

„Nejvíc jich nejspíš dorazí tak okolo šesté hodiny, to je čas, kdy lidé obvykle chodívají na čerstvý zdounecký chleba, takže to hodně místních zvládá v rámci toho," usmála se předsedkyně tamní volební komise Radana Kořínková.

Přiznala, že ve funkci šéfky komise je letos poprvé.

„Někteří voliči možná také přijdou až v sobotu dopoledne, odpoledne už to pak bývá chabé. Myslím si, ze účast bude malá," mínila už v pátek.

V nedalekých Zborovicích přišlo minulý týden v prvním kole 274 lidi z 1085.

„Většinou se k volbám i u nás dostaví spíš starší lidé, ale najdou se i mladí voliči," podotkla místopředsedkyně tamní volební komise. Nejvíc voličů podle ní obvykle chodí právě v pátek odpoledne.

Že senátorské volby zatím moc netáhnou, potvrdila i Denisa Přecechtělová z Kroměříže.

„Dorazila jsem k volbám v Kroměříži a účast je mizivá. Mně se navíc podařilo doma nechat občanský průkaz, takže jsem se vracela. V obou případech jsem byla v místnosti jediná," řekla Deníku osmadvacetiletá volička.

V Kroměříži se ještě v pátek kolem šesté hodiny večer pohybovala volební účast kolem pouhých sedmi procent.

„Celkem do té chvíle přišlo hlasovat 1 752 lidí," upřesnila mluvčí kroměřížské radnice.

V roce 2012 volilo ve druhém kole senátních voleb v celém Česku 18,6 a v roce 2014 dokonce jen 16,7 procenta oprávněných voličů.

První kolo senátního klání na Kroměřížsku před týdnem ovládla Šárka Jelínková, když získala 16,94 procenta hlasů. Jan Hašek na druhém místě ale zaostal jen o necelé procento a vzájemný souboj ve druhém kole tak může být ještě velmi vyrovnaný.

Až na třetím nepostupovém místě skončila v prvním kole bývalá kroměřížská starostka Daniela Hebnarová v barvách ODS (kompletní výsledky prvního kola senátních voleb NAJDETE ZDE).

Hlasování ve druhém kole začalo v pátek ve 14 hodin, i v sobotu jsou pak volební místnosti otevřeny stejně jako minulý týden, tedy od 8 do 14 hodin.

Významnou změnou je, že voliči ve městech a obcích tentokrát už nedostali hlasovací lístky domů poštou, ale obdrží je přímo ve volebních místnostech. Ve druhém kole voleb také k vítězství stačí jakákoli většina hlasů bez ohledu na volební účast.

Kroměřížský deník požádal před druhým kolem oba finalisty voleb, aby svému soupeři sami položili tři libovolné otázky: jak tento duel dopadl, si můžete přečíst ZDE

Související

Kroměřížsko volí do Senátu, účast je ale zatím mizivá

2. kolo senátních voleb: na Kroměřížsku zamíří lidé znovu k urnám

Volba ve druhém kole bude těžká. Osobnosti chválí úspěšné kandidáty

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU