Tajemník Klubu psycho– troniky a UFO Luboš Šafařík vysvětlil, že obrazce na našem území nebývají tak složité jako ty, které známe ze zahraničí. „Pro nás je podstatné, že jsou pravé,“ shrnul Šafařík. O agrosymbolech se klub dozvídá díky zájmu místních obyvatel, kteří na neobvyklý úkaz upozorní. „Existuje rozvětvená síť amatérských badatelů. Ti obvykle provedou první ohledání, poté přijedeme my.“

Výskytu neobvyklých jevů bude tento víkend věnován první ročník Festivalu filmů o záhadách kolem nás, který se uskuteční v Lázních Kostelec u Zlína. Pořadatel festivalu Petr Janda navštívil v roce 1999 obrazec ve tvaru řeckého písmene pí v poli právě nedaleko Kostelce. „Piktogram byl pravý, stébla nebyla zlomená, ale jen ohnutá. Všechny nás tam rozbolela hlava,“ popsal Janda. Osobně se zúčastnil také laboratorního zkoumání úlomku materiálu, který údajně zanechalo před několika lety UFO poblíž Uherského Hradiště.

„Přítomní byli i odborníci, kteří viděli horniny z Měsíce. Všichni byli fascinováni, protože se jednalo o dosud neznámý dvousložkový materiál zatavený do skla,“ sdělil Janda. I přes tento objev si však stěžoval na nezájem ze strany výzkumných laboratoří, které ufology stále odmítají brát vážně.