Krvácení do zažívacího ústrojí je navíc možno i v mimopracovní době vyšetřit do jedné hodiny od přijetí.

Nový přístroj umožňuje zjišťovat přesné údaje o architektuře horní části trávicí trubice a umožňuje přesné sonografické zobrazení stěn zmíněných orgánů. „Patří mezi předepsané vybavení pro krajská endoskopická pracoviště. Stál přes sedm milionů korun a získat se nám ho podařilo díky jednání vedení nemocnice a její Vědecké rady se sponzorem,” sdělil ředitel nemocnice Petr Pšikal.

Vyšetřovací metoda pomocí nového přístroje je schopna rozlišit zhoubné a nezhoubné procesy. „Významná je zejména jeho schopnost posoudit pokročilost a závažnost onemocnění. Umožňuje znázornit i ty nálezy, které jsou běžnými endoskopickými metodami nedostupné,“ zmínil primář interny a vedoucí Centra digestivní endoskopie zlínské nemocnice Jan Roubalík.

Kromě toho získávají lékaři informace o sousedních orgánech v dutině hrudní a břišní, jako jsou mezihrudí, žlučník, žlučové cesty či slinivka břišní. „Vyšetření je důležité zvláště u slinivky břišní, kde umožňuje bližší diagnostiku zánětu slinivky břišní, cyst a zhoubných procesů,“ uvedl primář Roubalík.

Endoskopické pracoviště Baťovy nemocnice bylo založeno v roce 1983 a co do počtu vyšetření je největší ve zlínském regionu. „V současnosti provádíme téměř pět tisíc endoskopických výkonů ročně,“ vyčíslil primář.

Na interní kliniku jsou přijímáni prakticky všichni nemocní ze zlínského regionu s krvácením do zažívacího ústrojí. Pracoviště má zavedenou nepřetržitou čtyřiadvaceti­hodinovou službu a je schopno poskytnout endoskopické vyšetření pro krvácení v mimopracovní době do jedné hodiny od přijetí.