Na Šlahaře bude dokonce společně všemi politickými subjekty zastupitelstva s výjimkou KSČM podáno trestní oznámení. Před týdnem na jednání Zastupitelstva města Zlína totiž obvinil primátorku Irenu Ondrovou (ODS) z nastolování mafiánského systému a mluvil i o podvodníkovi občanu Klausovi a nutnosti budování rudých gard.

„Bylo to zbytečné. On reprezentuje komunistickou stranu, takže měl vážit svá slova, i když to bylo v návalu emocí. Jeho výroky se rozhodně neshodují s naším politickým programem,“ zdůraznil krajský předseda KSČM Ludvík.
Vyhrocený zastupitelův projev byl reakcí na písemnou zprávu od primátorky. Ta obsahuje seznam lidí v dozorčích či správních radách firem s majetkovým podílem města.

Tento dokument si vyžádal sám zastupitel Šlahař, ale nakonec nebyl s jeho obsahem spokojen. Podle primátorky však bylo vše v pořádku. „Dostal ode mne všechno precizně a úplně zpracováno. Za tím slovním útokem je nejspíš celý jeho životní postoj, ale mohla to být také reakce na menšinové postavení KSČM v orgánech, na jejichž složení se ptal,“ naznačila Irena Ondrová.

Josef Šlahař včera nebyl k zastižení ani na mobilním telefonu, ani na pevné lince. Názor Ondrové však okomentoval jeho kolega z radnice František Rábek (KSČM). „Nemůžu mluvit za něj, ale možné to je. Kdyby primátorka udělala něco pro nápravu malého zastoupení naší strany v těchto společnostech, vykonala by dobrou věc,“ míní.

Jediným výsledkem Šlahařova proslovu ovšem zřejmě bude podání podnětu k jeho trestnímu stíhání za pomluvu a také propagaci hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka.

„Zašleme jej policii v nejbližších dnech, nyní dáváme dohromady všechny podklady a formality,“ upřesnila mluvčí radnice Marie Masaříková. Přestože výroky zastupitele odsoudila prostřednictvím krajského předsedy i komunistická strana, nečekaně našel podporu u několika členů zlínské ČSSD. „Žijeme ve svobodné společnosti a právo na vyjádření je pro nás primární. Už je pryč doba, kdy se lidé museli obávat vyslovit pro někoho nepopulární myšlenky,“ píše se ve vyjádření vytvořeném Jiřím Gajdošíkem, Janou Noháčkovou, Stanislavem Žáčkem a Miloslavem Štěrbou ze zlínské sociální demokracie.

Předseda místní organizace Zlín a také člen zastupitelstva krajského města Zdeněk Szpak s nimi ovšem v žádném případě nesouhlasí. „Pan Štěrba je popleta. Máme demokracii, ale každý si musí uvědomovat, co říká. A když tím naplní podstatu trestného činu, tak má být připraven nést následky,“ dodal na adresu Josefa Šlahaře.