Jako hlavní jídlo servírovaly pečeného lososa s opraženými mandlovými lupínky a bulgurem s quinoou a grilovanou zeleninou. Přidaly lehký salát z polníčku. Menu doplnily jogurtovým dezertem z červené řepy s banánem a chia semínky. 

Smyslem soutěže je ukázat, že školní stravování je zásadním a účinným prostředkem v boji proti dětské obezitě a svým každodenním působením motivuje děti ke zdravému způsobu stravování.

Každá školní jídelna má dnes již širokou zásobu receptů zdravých pokrmů a umí je upravit tak, aby byly u dětí oblíbené. Tuto dovednost je třeba ukázat široké veřejnosti právě prostřednictvím naší soutěže.

Letošní téma soutěže je „Zdraví na talíři, které všem chutná“.

Do soutěže se přihlašovala taková menu, která odpovídají současným moderním trendům a výživovým doporučením, jako například omezování cukru, soli, správný výběr tuků, vhodná kombinace jednotlivých složek pokrmu, dostatek ovoce a zeleniny, využívání nutričně bohatých surovin, čerstvých surovin a lokálních výrobků atd.

Výcvik profesionálních a dobrovolných hasičů na letišti Bílá Hlína u Slušovic na Zlínsku.
VIDEO: Pro ostré zásahy je shora zavěšen vak, který pojme až tisíc litrů vody

Důležité je, aby to byly pokrmy oblíbené dětskými strávníky.

Kuchařky ze Základní školy se nezúčastnily soutěže poprvé. Ačkoliv se v minulém roce soutěže nezúčastnily, ocenění získaly v uplynulých letech již několikrát. 

"Letos jsme vlastně usilovaly o třetí místo od samého začátku soutěže, jelikož v minulosti jsme již dvakrát přivezly druhé místo a v roce 2015 dokonce první,“ říká s úsměvem Anna Vičánková, vedoucí jídelny ze Základní školy Mánesova, která soutěžila společně s Lenkou Hastíkovou a Petrou Husárovou.

Na otázku, jakým způsobem vybraly dané menu, odpověděly: „Toto menu splňovalo veškerá kritéria pro dané téma v letošním ročníku a dětem chutná. Držely jsme se tradiční kuchyně, kterou jsme zpestřily prvky moderních, zdravých potravin.“

Přibližně v polovině září si žáci ZŠ Mánesova budou moci na vítězném menu opět pochutnat. Pozváni budou také hosté, mezi kterými nebudou chybět ani přestavitelé města. 

Nejlepší školní oběd pro letošní rok uvařila jídelna Základní a mateřské školy Petrohrad ze severočeských Černčic. Na druhém místě se v soutěži umístila jídelna Základní školy v Žitomírské ulici z Českého Brodu.

Všichni tři výherci dostali finanční odměnu. Za první místo to bylo 15 tisíc korun, za druhé místo 10 tisíc korun a za třetí 5000 korun.