Situaci komplikuje i domněnka, že se v nádrži nachází munice ze druhé světové války. „Projekt je stále ve fázi příprav,“ uvedla mluvčí magistrátu Marie Masaříková. „Město však již zadalo rozbor sedimentu na dně přehrady. Tento krok je nutný k tomu, abychom mohli dále naplánovat, kam nánosy odvezeme - zda je budeme moci dát například volně někam na pole, nebo na skládku,“ vysvětlila.

Nádrž má objem necelých třicet tisíc metrů krychlových. „V současnosti je ale podstatně omezený velkými nánosy na dně,“ uvedla vedoucí odboru životního prostředí a zemědělství Vladimíra Pavlovová. „Orientační potápěčský průzkum na jaře roku 2005 ukázal, že vrstva sedimentu dosahuje až pěti metrů,“ dodala.

Na práce město vypíše výběrové řízení. „Firma, kterou vybereme, bude muset dbát zvýšené opatrnosti a hned zpočátku provést pyrotechnický průzkum. Stále totiž existuje předpoklad, že se v nádrži nachází munice ze druhé světové války,“ připomněla Masaříková. Jde však pouze o domněnku. „Na podzim roku 2005 město oslovilo s prosbou o pomoc i pamětníky. Přihlásilo se několik lidí, nikdo z nich to však nepotvrdil ani nevyvrátil,“ prozradila. Munici prý měli do přehrady vysypat němečtí vojáci v roce 1945 při odchodu z města.

Zahájení prací na Kudlovské přehradě podle mluvčí není otázkou měsíců, ale spíše let. S tím souhlasí i Pavlovová. „Stanovit termín a rozsah prací je dnes předčasné. Jde o náročný projekt, který bude nutno velmi pečlivě připravit a zajistit jeho financování,“ řekla.

Kudlovská přehrada vznikla v letech 1931 až 1932 jako zdroj požární vody pro Zlín. Sloužila i k napájení městských kašen. Od té doby až do dnešního dne se komplexního vyčištění ještě nedočkala. Nyní nádrž plní ve městě spíše funkci estetickou a slouží k rybolovu. Kromě kapra a amura v ní žije i škeble rybničná a malá populace raka říčního.

ZDE> PŘEČTĚTE SI VÍCE ZPRÁV ZE ZLÍNSKÉHO REGIONU