„Rada upřednostnila variantu jednak nejlevnější, a také myslím nejšetrnější k životnímu prostředí. Je i jediná schůdná z hlediska chráněných živočichů,“ řekl náměstek primátorky Hynek Steska. I tak půjde vyčištění nádrže do milionů korun, přesnou cifru a postup prací ale určí až podrobný projekt a pak výběrové řízení na dodavatele akce. „Varianta je levnější i z toho důvodu, že by měly zůstat na dně případné pozůstatky po Němcích, pokud tam tedy jsou,“ popsal Steska.

Kdysi hasila požáry

Původně požární nádrž a zásobárna vody v městské kašně, vystavěná na počátku třicátých let, byla čištěná jen několikrát, a ještě ne úplně. Nyní se počítá s odstraněním čtrnácti tisíc kubických metrů hmoty, zůstat by mělo sedm tisíc bahna v metrové vrstvě. „V první fázi by se měla odpustit voda do výšky asi jednoho metru. Pak se vysbírají živočichové žijící v bahně,“ popsal Steska.

Nežádoucí hmotu pak odstraní sací bagr. Do bahna, kterého by po vyčištění měla podle schválené varianty zůstat vrstva asi jeden metr, by pak vrátili zpět chráněného korýše raka říčního, mlže velevruba malířského, a také běžné škeble rybničné.

Podle možnosti financování tipuje Steska čištění nádrže na rok 2009 nebo 2010.

Zajímavostí je, že lodní restaurace, která je na přehradě, se v době vypuštění přesune vodorovně se Štefánikovou ulicí, kde je největší hloubka. Po vysbírání živočichů, tedy po několika dnech, se voda dopustí a loď se vrátí na původní místo.