Pod jednou střechou v areálu bývalého kláštera má být městská knihovna, muzeum i kabelová televize

Ta se o ně hodlá ucházet začátkem prosince. „Pokud bychom s projektem v první výzvě uspěli, mohli bychom rekonstrukci zahájit za osm měsíců, tedy zřejmě nejdříve v září příštího roku,“ upřesnila napajedelská starostka Irena Brabcová. Investice má vyjít na třicet milionů korun. „Radnice by zaplatila patnáct procent, tedy čtyři a půl milionu korun,“ dodala starostka.

O výstavbě centra uvažuje radnice už dva roky. „Chceme, aby městská knihovna, muzeum a kabelová televize byly pod jednou střechou,“ upřesnila Brabcová. Kromě toho v něm plánují vyčlenit místo i pro audiovizuální sál přibližně pro šedesát osob, který ve městě postrádají. V něm by se v budoucnu mohly konat různé přednášky.

Sedmadvacetiletý Tomáš Varmuža z Napajedel vítá, že by například muzeum i knihovna sídlily v jedné budově. „Když je někdo kulturně založený, bude je mít pěkně při sobě,“ uvedl. Další výhodou je podle něj i to, že má objekt vzniknout v blízkosti tamních škol. Místní občanka Helena Obdržálková se ale domnívá, že by v tamním prostoru mohly raději vzniknout byty pro sociálně slabší. „Když se někdo ocitne bez domova, má problém najít azyl,“ sdělila šedesátiletá žena.

Napajedelský klášter vznikl na konci 19. století a od začátku sloužil ke vzdělávání. V minulosti v něm sídlil výchovný ústav, učňovská ško- la nebo například střední odborné učiliště. Od roku 2003 v něm působí Základní umělecká škola Rudolfa Firkušného, své místo tam má i Charita svaté Anežky. V komplexu je dále bývalá kaple, kterou město využívá pro pořádání koncertů a výstav. Východní část areálu zabírá sportovní areál se dvěma tělocvičnami. Multifunkční centrum má najít své místo ve střední části komplexu v nárožní budově.