Ve druhém kole doplňovacích senátních voleb v obvodu č. 80, v sobotu 18. ledna porazil poměrem 63,16 procent hlasů ku 36,83 procentům svého soupeře Libora Lukáše (ODS).

Ve svém rozhovoru Patrik Kunčar přiznává mimo jiné i to, že jej velmi nízká volební účast (16,36 procent) zavázala, aby práci Senátu PČR více zviditelnil.

Co říkáte na dnešní volební výsledek?
Je to pro mě osobně závazek a jsem příjemně překvapen, jak to dopadlo. Chtěl bych poděkovat, na prvním místě pánu bohu, o kterého jsem se vždy opíral, svojí manželce a celé mojí rodině i skvělému volebnímu týmu, jenž má velkou zásluhu na tom, že to dopadlo, jak to dopadlo. V neposlední řadě děkuji všem voličům a podporovatelům, kteří mně fandili a hodně podrželi. Velmi mě těší výsledek zejména v Uherském Brodě, který je jakýmsi potvrzením toho, že ta práce, kterou tady děláme, není zbytečná, a že ji lidi tímto způsobem ocenili. Pro mě osobně je tento výsledek jakousi osobní satisfakcí, za to čím jsem si prošel po dobu volební kampaně, protože ne všichni soupeři soupeřili čestně. Sociální demokracie tady s exstarostou Kryštofem se uchýlila k nechutným pomluvám o mně, které úspěšně šířili po celém kraji, což mi potvrdilo mnoho starostů. Jsem rád, že se lidé oblbnout nenechali a neuvěřili těm pomluvám a naopak mi masivně vyjádřili svou podporu, za což jim velmi děkuji.

Jak hodnotíte své vítězství v kontrastu s nízkou volební účastí?
Volební účast bývá bohužel tradičně nízká v senátních volbách, a to je škoda. Myslím si, že tomu nepřidal ani rok trvající mandát Tomia Okamury, protože se ty volby po roce musely opakovat znovu. Je to pro mě také závazkem, abych se v Senátu soustředil na to, více jej zviditelnit, ukázat jeho užitečnost a bojovat za to, aby si lidé uvědomili, že je důležitou komorou Parlamentu, která zejména v posledním roce velmi osvědčila svoji funkci. V době, kdy byla Poslanecká sněmovna nefunkční, byl na sklonku roku schválen senátní návrh novely zákona o zadávání veřejných zakázek, který nám po potvrzení Poslaneckou sněmovnou výrazně zjednoduší práci na radnici. Myslím si, že tady je účinnou role starosty – senátora, který může v horní komoře Parlamentu poukazovat na to, co je špatně a bojovat za změnu, přímo na místě vzniku.

Jak bude u vás vypadat kombinace starosta – senátor?
Já jsem už předem deklaroval, že minimálně do konce volebního období neopustím post starosty. Mimochodem to byla jedna z otázek, kterou jsem dostal od lidí v Uherském Brodě, jestli to znamená, že uteču do Prahy a bude tady nový starosta. Já jsem jim slíbil, že udělám všechno, abych tyto dvě funkce skloubil dohromady s tím, že se vzdám platu starosty ve prospěch nějaké nadace, nebo budu starostou nevoleným. To však bude věcí dalších jednání. Budu věnovat maximum času k tomu, aby občané nepoznali, že jsem zároveň senátor.

Jde to vůbec? Myslíte, že to bude možné zvládnout?
To samozřejmě ukážou první týdny takového fungování. Já mám vzor v několika kolezích, kteří jsou starosty a zároveň i senátory, takže to zřejmě skloubit jde. Nechci ale předjímat tu osobní zkušenost, protože v Senátu jsem byl pouze jednou na návštěvě při dnu otevřených dveří a musím přiznat, že detailně přesně nevím, co všechno ta práce bude obnášet, zejména z hlediska časové náročnosti.

Pravopisné chyby? Byl jsem na horách

Máte téma, které byste chtěl rozvíjet v Senátu, třeba ve vztahu k regionu?
Už ve svém volebním programu uvádím, že chci v první řadě bojovat s ubytovnami pro nepřizpůsobivé změnou legislativy. Takže jedna z prvních věcí, kterou se budu snažit prosadit, bude to, aby se pro ty ubytovny nastavily jednoznačná pravidla jejich fungování. Další věc je podpora lázeňství a změna úhradové vyhlášky tak, aby se vrátili zpátky pacienti, kteří si dnes ty lázně nemůžou dopřát. Dále bych chtěl podporovat regionální producenty potravin a soustředit se na podporu podnikání malých a středních firem.

Lidi, kteří vás tady v Uherském Brodě volili, zarazilo, že na vašem předvolebním letáčku je série pravopisných chyb. Odhady říkají, že deset. Jenom na titulní stránce jsou dvě, poznáte kde?
Přiznám se, že vím o tom, že jsou tam chyby. Jsou to ale spíš takové tiskařské šotky. Grafik to připravoval ve velmi hektickém čase…

To jsou ale chyby, které se nepromíjí ani žákům na základních školách…
Jasně, ale ve chvíli, kdy šel tento leták do tisku, jsem byl s rodinou na horách, a po návratu věci korigovat a dělat korektury už pro mě bylo poměrně obtížné…