„Příprava na hody u nás trvala zhruba čtrnáct dní a nic jsme nepodcenili. Dům byl doslova vzhůru nohama, všude se uklízelo, zdobilo a vařilo. Vydatně nám svými zkušenostmi i praktickou činností pomohly obě babičky,“ nešetřila chválou svých příbuzných stárka, která podotkla, že přípravné práce na hody u nich začaly s velkým předstihem. „Nemohli jsme nic podcenit, pozvali jsme asi padesát příbuzných. Do práce jsme zapojili i naše prarodiče,“ dodala stárka.
Pro její babičku Martu Kovaříkovou byla stárkovská pocta vnučky návratem do mládí. Vždyť sama v roce 1961 také okusila stárkovské povinnosti. „Bylo to ještě za mého pobytu v Derfli, v dnešní městské části Sady,“ zavzpomínala šedesátiletá babička.

Někteří členové rodiny vážili stakilometrové trasy, aby svou příbuznou viděli v kroji. I přes úctu k tradicím si ale stárka letos vymyslela originální zahájení hodových oslav.

„Napadlo mě, že by bylo příjemné seznámit se se stárky okolních obcí. Proto jsem navrhla uspořádání olympiády s humornými sportovními disciplínami, na které jsme stárky několika obcí pozvali. Takzvané zapalování hodů se uskutečnilo ve čtvrtek večer v kunovické sportovní hale a myslím, že jsme si originální zahájení hodů mimořádně dobře užili,“ vrátila se v myšlenkách o několik dnů zpět usměvavá stárka, která „v civilu“ studuje posledním rokem na pedagogické fakultě v Olomouci český jazyk a občanskou výchovu. A která obec vyslala nejúspěšnější chasu? „Celkovým vítězem se stali zástupci Polešovic, druhou pozici obsadila chasa z Dolního Němčí. Kunovičtí borci skončili na třetím místě,“ připomněla Kalná.

Hodové oslavy si pochvalovali také zástupci kunovické radnice. „Přijeli k nám na návštěvu kolegové až ze Staré Turé, se kterými jsme při letošních javorinských slavnostech podepsali novou smlouvu o spolupráci. Příjemnou atmosféru podtrhlo slunečné počasí, takže letos vše vyšlo na výbornou,“ nešetřila superlativy místostarostka Kunovic Ivana Majíčková.