Odpověď na otázku o existenci černých radničních fondů dá znalec už za měsíc. V té době totiž začne okresní soud projednávat případ údajné několikasettisícové zpronevěry.

Té se na přelomu let 2003 a 2004 měla dopustit bývalá úřednice magistrátu Drahomíra Kutrová, která měla zfalšovat více než dvě stovky dokladů za devět set tisíc korun a peníze si nechat pro sebe. Za to ji loni v květnu okresní soud poslal na tři roky do vězení.

Když se však jejím případem zabýval odvolací krajský soud, Kutrová přišla s překvapivým prohlášením, že k tomuto kroku ji nutili nadřízení. Podle jejího tvrzení si totiž peníze nenechávala pro sebe, ale měly se z nich hradit společenské akce radnice. K tomu měl Kutrovou podle jejích slov donutit tehdejší tajemník radnice Zdeněk Mikel.

„Tajemník mi slíbil, že mi za tímto účelem zajistí doklady a zbytek že mám obstarat já. O tom věděl i můj nadřízený Miroslav Ševčík,“ prohlásila v únoru Kutrová.

Podle ní se tyto peníze používaly zejména na nákup alkoholu. Její tvrzení ale striktně popřel jak samotný Mikel, tak i další představitelé radnice.

Krajský soud nakonec při odvolání místo devítisettisícové zpronevěry uznal Kutrovou vinnou jen z devítiny celé částky. Podle závěrů soudu zfalšovala doklady ve výši sto tisíc korun na opravu střechy a bojleru chaty na Syrákově, kterou vlastní zlínský magistrát. Tuto opravu měl provést její manžel Rudolf, což se nestalo.

Místo tříletého vězení nakonec Kutrová odešla s daleko nižším trestem, a to čtrnáctiměsíčním vězením a tříletou podmínkou. U zbývajících 800 tisíc korun je třeba prověřit, zda neskončily právě v černých fondech.

Předsedkyně krajského soudu Marie Káňová nařídila, aby se existencí, nebo neexistencí fondů zabýval okresní soud. Soudce Dušan Beránek, který má případ na starosti, proto pověřil specialistu na ekonomiku, aby vypracoval znalecký posudek.

„Potřebné dokumenty a podklady dostal koncem září. Hlavní líčení jsem nařídil na devatenáctého listopadu. Do té doby, předpokládám, vše stihne,“ sdělil soudce.

Pokud se však ukáže, že žádné černé fondy na radnici neexistovaly a Kutrová nařkla své bývalé nadřízené neprávem, hrozí jí další trestní stíhání.

"Obžalovaná se mohla hájit, jakkoliv uznala za vhodné. Pokud by to ale nebyla pravda, mohla by být stíhaná za křivé obvinění,“ vysvětlil před časem Beránek. Kutrovou by pak mohl čekat i tříletý pobyt ve vězení.

Mimo Kutrovou byl potrestán i její manžel Rudolf, který jí v podvodu pomáhal. Dostal rok odnětí svobody s dvouletým odkladem a peněžitý trest 90 tisíc korun.

Bývalý nadřízený Kutrové Miroslav Ševčík dostal peněžitý trest padesát tisíc a tříletý zákaz výkonu funkce s rozhodovací a kontrolní pravomocí v orgánech státní správy na dobu tří let.

Šárka Šarmanová