„Osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem se doporučuje zdržet se venku zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšeným dýcháním. U dospělých osob bez zdravotních potíží nejsou nutná žádná omezení," informoval Petr Zakopal, vedoucí odboru životního prostředí otrokovické radnice.

Apeluje také na řidiče, kteří pokud nemusejí, ať s auty nevyjíždějí ven.

„Emise z nich se totiž významně podílejí na zvýšených koncentracích prachových částic a oxidu dusičitého," podotýká. I uživatelé krbů, kamen a podobně, jenž doma mají zároveň plynové, elektrické či jiné vytápění, které produkuje minimální emise, by měli tentokrát oželet uklidňující pohled do ohně.

„Vše, co z jejich komína vyjde, koneckonců totiž také sami dýchají, vzduch tak zhoršují sobě i ostatním," dodává.

Zatímco třeba právě na Otrokovicku je kvalita vzduchu horší, v krajském městě byla ještě v pátek odpoledne zatím stále vyhovující.

„K výše zmíněnému opatření, jako v případě Otrokovic, tak zatím sáhnout nemusíme," konstatuje mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Rozptylové podmínky se podle meteorologů výrazněji zlepší zřejmě až v pondělí, kdy začne foukat vítr. V sobotu by mohlo zapršet, co by mělo vzduch trochu pročistit.