„Včera zahájilo Krajské ředitelství policie Zlínského kraje bezpečnostní opatření vztahující se k letošnímu 49. ročníku Barum Czech Rally Zlín. V pátek pak začne pro policisty v kraji další opatření zaměřené na Vizovické Trnkobraní. I když se obě akce prolínají, jsme na ně připraveni a nasadíme do nich adekvátní počet policistů tak, aby byl zajištěný veřejný pořádek i bezpečnost a plynulost silničního provozu,“ vyjádřila se za krajskou policii Lenka Javorková.

Téměř čtyři stovky policistů z celého Zlínského kraje budou po celou dobu konání automobilové soutěže, která končí v neděli, v podstatě nepřetržitě dohlížet na veřejný pořádek a bezpečnost a plynulost silničního provozu.

Posily ze sousedních krajů

Kromě dopravních policistů, kteří budou mít k dispozici veškerou dostupnou radarovou techniku k měření rychlosti vozidel, jsou do opatření zařazeni i policisté služby pořádkové, cizinecké a kriminální.

„Na toto bezpečnostní opatření jsme si vyžádali posily z řad dopravních policistů ze sousedního Jihomoravského a Moravskoslezského kraje,“ přiblížila Lenka Javorková.

Jako jeden z důvodů přizvání pomoci uvedla nepříznivý vývoj dopravní nehodovosti ve Zlínském kraji.

„Počítáme s tím, že nám dopravní policisté ze sousedních krajů vypomůžou především s dohledem na dodržování dopravních předpisů a zajištění plynulosti v dopravě. K dispozici budeme mít i vrtulník Letecké služby Policie ČR, který bude využíván zejména pro koordinaci dopravy a odhalování závažných dopravních přestupků, ale například i k monitorování odstavných parkovišť,“ doplnila Lenka Javorková.

Oficiální start Barum rally je naplánován až na páteční večer. Na respektování pravidel provozu však policisté dohlížejí už od úterka. Kontrolují zejména dodržování rychlosti, a to nejenom ze strany závodníků, kterým se občas podaří mimo trať předepsanou rychlost překročit, ale také běžných řidičů. Kromě rychlosti se policisté v nadcházejících dnech zaměří například i na alkohol za volantem nebo na kontrolu technického stavu vozidel fanoušků. Za nepovolené sportovní tuningové úpravy může být řidičům zadržen i technický průkaz.

Speciální telefonní linka

Aktuální informace o dopravní situaci ve Zlínském kraji, aktuálních uzavírkách komunikací na příjezdech do Zlína, hustotě provozu či objízdných trasách bude policie veřejnosti sdělovat prostřednictvím speciální telefonní linky 974 666 555. Linku budou od čtvrtka do neděle obsluhovat policisté operačního střediska, kteří budou mít k dispozici aktuální informace z vrtulníku Letecké služby Policie ČR i od policejních hlídek z celého Zlínského kraje.

Službu mohou využívat jak diváci, kteří směřují k rychlostním zkouškám, tak i občané, kteří plánují cesty za jiným účelem.

„Upozorňujeme, že podobné akce lákají zloděje. Návštěvníky vyzýváme, aby si své osobní věci a cennosti chránili, nenechávali je v zaparkovaných vozech a nedávali tak zlodějům šanci se obohatit. Také žádáme návštěvníky, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti chovali ukázněně a dbali pokynů pořadatelů a policistů,“ řekla na závěr Lenka Javorková.