„Už začátkem minulého týdne jsme zaznamenali stoprocentní nárůst počtu výjezdů posádek našich záchranných vozidel,“ poznamenal mluvčí zlínské zdravotnické záchranné služby Petr Olšan.

Běžně prý má každá ze sanitek zlínské záchranky asi čtyři výjezdy denně, například v pondělí to ale byl dvojnásobek.

„Jasně se jedná o výsledek nástupu vysokých teplot,“ vysvětlil mluvčí. Podle něj by se měli lidé v podobném počasí více šetřit.

„Jak se organismy lidí začaly postupně horku přizpůsobovat, počet výjezdů se zase snižoval směrem k normálu,“ přiblížil Olšan.

Záchranka se v této souvislosti musela potýkat i s vážnými případy, a jeden kolaps skončil dokonce smrtí.

„V úterý byla na ARO do Baťovy nemocnice převezena ve vážném stavu žena, která prodělala srdeční zástavu. Ve čtvrtek se bohužel nepodařilo oživit jednašedesátiletého muže, který zkolaboval,“ řekl Olšan.

Jednou z nejohroženějších skupin jsou právě starší lidé. Deník se proto zeptal seniorů v ulicích krajského města, jak teploty kolem třiceti stupňů zvládají a zda kvůli nim mění nějak svůj denní režim.

„Však vidíte. Sedím tu hezky u vody, v chládku. Člověk musí být opatrný. Když se necítím, tak jdu hned domů,“ řekla šestaosmdesátiletá Helena Junková ze Zlína. Na žádné daleké vycházky se prý už nevydává.

Na horko si postěžovala sedmasedmdesátiletá Jarmila Perníčková. „Málo teď chodím do města. Když, tak jen dopoledne a pak už jsem spíše doma. Počasí se ze dne na den hrozně mění. V horku se bojím o své srdce, bolí mě nohy a nic nezmůžu,“ svěřila se Perníčková.

Někteří senioři horko prozatím snášejí dobře. „Zatím nás to tolik netrápí,“ uvedli shodně manželé Wolfovi ze Zlína, kteří jsou také již v důchodovém věku.

Zejména seniorům a lidem, kteří jsou nějak oslabení, odborníci doporučují opatrnost a upozorňují na nutnost předcházet případné dehydrataci organismu.