Nejasnost ve výběru regulačních poplatků u lékaře a prohlášení osobností o jejich neplacení vyvolalo nejistotu u lékařů i pacientů,“ popsal situaci kolem poplatků předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas.

Ujasnit celou situaci by tak podle praktiků měla vláda. „Vyzvali jsme ministerstvo zdravotnictví, aby celou situaci vysvětlilo. I když jsme nestanovili termín, mělo by tak učinit do 2. ledna,“ vyjádřil Nečas. Někteří progresivnější zdravotníci totiž podle něj hrozili, že pokud nedostanou jasné vysvětlení, 2. ledna neotevřou ordinace. „Zatím však nabádáme ke zdrženlivosti,“ řekl předseda.

Problémy však mají i sami zdravotníci s výkladem některých zpoplatněných úkonů. „Nesrovnalosti jsou v definici chronicky nemocného pacienta či při předepisování léků. Dotazy padaly také na zpoplatnění pohotovostní výjezdové služby,“ přiblížil předseda s tím, že podle nich by měli pacienti v ordinacích platit přímo a poté si nechat účet proplatit u své pojišťovny.

„I když jasno v poplatcích nemám, tak budu respektovat daný zákon a poplatky vybírat. Výroky zmíněných jednotlivců pro mě nemají váhu. Kdyby ale ke stávce došlo, připojím se a zavřu na celý den ordinaci,“ řekl praktický lékař z Otrokovic Martin Bařinka.

„Nesouhlasím s poplatky, ale mám v nich celkem jasno. Jak to ale bude fungovat, ukáže až čas a praxe,“ sdělil lékař Jiří Horký ze Zlína, který se čtvrtečního setkání praktiků zúčastnil. A dodal, že pokud ministerstvo nevydá do 2. ledna jasné prohlášení, aby si výběr poplatků ujasnili pacienti i lékaři, zváží další kroky. Jedním z nich je i celodenní uzavření ordinace.

„Žádné speciální vyjádření vydávat nebudeme, prohlášení nám přišlo pouze ze Zlínského kraje. A zdejší lékaři jsou tím pověstní, takže jejich počin nás nepřekvapuje,“ reagoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. Dodal, že by tak ministerstvo učinilo pouze v případě, že by podobný přístup měla i většina lékařů.

Podle něj tak není třeba nic vysvětlovat. „Lékaři i lidé buď ctí zákon a budou ho respektovat, nebo uvěří pár desítkám lidí a začnou ho porušovat. V neděli navíc protiprávnost výzvy k neplacení zopakuje lidem i lékařům ministr zdravotnictví v pořadu Otázky Václava Moravce,“ komentoval mluvčí s tím, že žijeme v právním státě, a kdo nedodržuje zákony, hrozí mu postih. „A pokud budou lékaři ve Zlínském kraji stávkovat, tak způsobí problémy sobě i pacientům,“ uzavřel Cikrt.