To, že se ale mírumilovná zábava málem zvrhla v požár, nečekala. „Stalo se nám to poprvé. Nikdy předtím s tím problém nebyl. A to ani nefoukal vítr. Lampión jsme zapálili na terase. Docela trvalo, než se začal vznášet a najednou se začal naklánět a přibližovat ke střeše,“ popsala Míková. Rodina naštěstí situaci zvládla a hasiče volat nemuseli.

Blíží se Silvestr a stejně jako rodina Míkových o prázdninách se mnoho lidí chystá o půlnoci vypustit lampiony štěstí. Hasiči upozorňují, že aby nedošlo k nějakým komplikacím, musí lidé dodržet několik důležitých zásad – stejně jako při ohňostrojích.

„Především je důležité říct, že tyto lampiony obsahují hořlavé látky a člověk si musí při manipulaci s nimi dávat stejný pozor, jako když zachází s otevřeným ohněm. Pokud ale správně dodrží postup, nejedná se o nijak nebezpečnou záležitost,“ zmínil mluvčí hasičů Zlínského kraje Ivo Mitáček.

Upozornil, že lampion štěstí by lidé neměli vypouštět v blízkosti jakékoliv budovy nebo stromů a rozhodně ne za větrného počasí. „Jakmile se lampion dostane do vzduchu, je v podstatě neovladatelný. Stačí, aby trochu zafoukalo a mohl by skončit na stromě či budově,“ vysvětlil Mitáček.

Podotkl, že hořlavá složka, kterou lampión obsahuje, vydrží hořet přibližně deset minut, což stačí ke vzniku požáru. „V takovém případě je nejlepší zavolat hasiče, pokud se tedy nejedná jen o nějakou banalitku. Zatím jsme ale k takovému požáru vyjíždět nemuseli,“ řekl Mitáček.

Podobné je to i s požáry od zábavní pyrotechniky. „Pokud se s ní manipuluje tak jak se má. Pokud jsme k takovým případům vyjížděli, bylo to vždy kvůli hlouposti, například že se petardy dostaly do rukou dětí anebo že s nimi manipulovali lidé pod vlivem alkoholu,“ uzavřel mluvčí hasičů.