Navíc je vybaven zařízením „eye tracker“, které sleduje oko v každém jeho pohybu a tím zajišťuje maximální přesnost a bezpečnost celého zákroku. S tímto laserem lze operovat všechny oční vady včetně vysoké krátkozrakosti. V České republice je Gemini prvním pracovištěm, kde s tímto přístrojem začínají operovat. Ve světě je jich v provozu prozatím asi deset.
„Přesnost spočívá ve vlastnostech laseru. Má totiž šestidimenzionální sledovač oka, který dokáže sledovat jeho pohyby ve všech šesti možných směrech, a umisťovat tak laserové body správným způsobem,“ přiblížil primář Gemini Pavel Stodůlka.
Laser umí odstranit jednu dioptrii za jednu a půl sekundy. Odstranění deseti dioptrií tedy trvá asi patnáct sekund. Příslušenství laseru umí detekovat nepravidelnosti na oku, a dokáže tak nejen laserovat dioptrie, ale také zarovnat drobné nedokonalosti optiky.
Pro tyto úkony je třeba velmi kvalitního diagnostického přístroje, který musí být propojitelný s laserem. „Celá oblast oční chirurgie se díky vyspělé technologii posouvá do roviny, která doposud byla nepředstavitelná,“ podotkl Stodůlka. Vývoj nového laseru je složitý a drahý, což je důvod pro vysoké cenové relace. Cena přístroje se pohybuje od deseti milionů korun výše.
Zákroky všeobecně nehradí zdravotní pojišťovny. „Operace novým laserem v tuto chvíli stojí přibližně dvacet čtyři tisíc korun na jedno oko,“ sdělil Stodůlka. Cenu výkonu neovlivňuje počet pacientových dioptrií. „Obecně jsou laserové oční operace považovány za vůbec nejbezpečnější a nejúspěšnější zákroky v současné medicíně,“ uzavřel Stodůlka.
První pacientkou, která operaci na novém přístroji zakusila, je Marta Vopatřilová se třemi a půl dioptriemi. Brýle do dálky nosila od čtrnácti let. Čočky nesnesla, a tak se rozhodla si sama na operaci ušetřit. „Bylo to jako ve vesmíru. Všude samá světýlka. Nic mě nebolelo. Primář mi vše detailně vysvětlil. Nervózní jsem byla, ale jakmile jsem se položila na lůžko, uklidnila jsem se. Za tu chvilku to stálo,“ uvedla Vopatřilová.