„Jde o spojení slov bar a kafé,“ vysvětlila třiatřicetiletá Adéla Schmiedová. Veřejnosti se otevře podle plánů majitelky v prvních týdnech nového roku. Očekávat prý můžeme regionální produkty a rumy.

„Vracela jsem se z Brna, kde jsem žila a pracovala osm let, zpátky do Luhačovic. A v plánu jsem měla koupi vlastního bydlení,“ sdělila Deníku.

Zamlouvala se jí lokalita v blízkosti Zlína, nebo v rodných Luhačovicích. „Chtěla jsem být blíž rodině a kamarádům,“ vysvětlila. Když brouzdala po internetu, narazila na loď.

„Na lodi se přespat dá,“ uvedla se smíchem, ale dodala, že ač stále plánuje nějaké vlastní bydlení, nyní dostala přednost plovoucí krasavice.

Vždycky prý toužila mít kavárnu. Když uviděla loď, tak měla hned jasno. Představu bydlení odsunula a vrhla se do podnikání. Třináctiletá loď je podle jejích slov v dobrém stavu. „Tehdy přivezli základovou desku a zbytek vybudovali až přímo na místě. Konstrukce a další věci jsou tedy relativně nové,“ vyprávěla. Bývalá majitelka Věra Lusková je samozřejmě ráda, že loď má novou majitelku, která v jejich původním záměru bude pokračovat. „Přeji nové majitelce hodně štěstí,“ uvedla.Loď je podle Adély tak unikátní prostor, že si na ní člověk může vymyslet téměř cokoli. Zvolila si kavárnu. „A jako druhý hlavní sortiment budou výběrové rumy,“ vysvětlila. Ze začátku má v plánu tak 10 až 15 rumů. A další pak dle chuti zákazníků. „Je jich velká paleta chutí. Někdo má rád ovocné chutě, někdo čokoládové,“ dodala. Plánuje i nejrůznější prezentace. „Chlapi by určitě dali přednost teambuildingu s prezentací rumů než třeba nějaké chatě s cvičením,“ smála se.

Sortiment doplní domácí limonády a regionální produkty, včetně vinařů. K tomu dezerty a jednoduché občerstvení převážně studené kuchyně: chlebíčky, buschetty, sendviče. „Jde mi hlavně o čerstvost a kvalitu,“ dodala. V lednu se pak spíše zaměří na teplé nápoje, jako je třeba čaj latté. „Mám ho moc ráda. Je to sladký čaj s exotickým kořením a mlékem,“ vysvětlila.

I když loď nemá motor a další zařízení jako funkční plavidlo, musí mít všechna potvrzení a technické kontroly. „Řádnou technickou prohlídku dělá společnost Československý Lloyd,“ vysvětlila ředitelka Státní plavební správy Klára Němcová. Plavidlu poté vydá platné lodní doklady plavební správa.

„Přijde pán na revizi elektriky a potom bude další kontrola technických parametrů. Hlídají, jestli třeba není poškozený trup lodi,“ uvedla mladá majitelka lodi. Když všechno dobře dopadne, otevřít by chtěla první týden v lednu. „Je to výzva. Záleží jenom na mně,“ uvědomuje si.