Ščuglíkové, Kalíkové nebo Sukaní jsou ze Šanova a okolí. Ostatně i starostka obce je Sukaná. V Hřivínově Újezdu je zase nejcharakteris­tičtější příjmení Mikel nebo Jurák.

„U nás je typické Kadlčák, Vavruša, Vyoral a Malota. Aby je místní odlišili, používají se spíše přezdívky," vysvětlil Josef Hutěčka, starosta Březnice. Chlapi tu tak slyší spíše na pojmenování Láza, Dupalík, Mezírka, Tchoř, Jozefák, Tumba a další. Podobné je to i jinde.

„U nás kolikrát ani někteří nevědí, jaké je jméno některých občanů. Spousta přezdívek se totiž třeba i dědí z otce na syna," poznamenala Božena Sukaná, starostka Šanova. Při volbách tu tak například jedno příjmení tvoří celý volební arch.

Čím větší sídlo či rovnou město, tím se typická jména dohledávají hůře.

„Tím, že Otrokovice jsou svým založením průmyslové město a lidé se sem ve velkém množství stěhovali za prací z různých koutů země, je různorodost velká. V menších obcích lze asi jméno typické pro některou její část nalézt snadněji," uhodila hřebíček na hlavičku Lenka Vaculová, tisková mluvčí Otrokovic.

Ve městě tak kopírují nejčastější příjmení celostátní žebříček. Novák, Novotný, Svoboda. Ti všichni se tlačí na čele žebříčku v Otrokovicích, Zlíně i v celé ČR. V Otrokovicích je však také hodně Večeřů a Zapletalů.

„Dříve byl typickým jménem pro Otrokovice nebo možná spíše významným rodem Nevařil a Láník. V Kvítkovicích je stále patrné množství jmen Laciga a Šiška," vypozorovala ještě mluvčí Otrokovic.

Absolutní průměr. Tak lze charakterizovat Zlín podle jeho nejčastějších příjmení. V první šestce se neobjevuje nic mimořádného. Jedná se skutečně o univerzální příjmení shodná pro celou zemi.

Vždyť Novák, Kučera, Svoboda, Pospíšil, Horák či Novotný může žít ve Zlíně stejně dobře jako v Karlových Varech.

Kostel o 130 km dál. I to způsobí záměna

Zlínsko – Březnice, Březová nebo třeba Šanov. Co mají společného? Tyto obce mají své jmenovce, a tak si je lidé často pletou. Zadat totiž do internetového vyhledávače jen Březnice nebo jen Šanov rozhodně nestačí.

„Často k nám někdo volá a až po nějaké chvíli se zjistí, že musí jít o omyl. Lidé hledají kontakt na Šanov, ale už se nepodívají, který ze Šanovů to vlastně našli," potvrdila Jaroslava Stejskalová, pracovnice obecního úřadu v Šanově. Adresa www.sanov.cz totiž patří Šanovu u Znojma. Ten stejný „problém" čas od času řeší i v Březnici.

„I sem občas někdo zavolá a po chvíli zjistíme, že chtěl volat do české Březnice. Třeba dotace nám omylem ještě nepřišla," usmívá se Josef Hutěčka, starosta Březnice, ovšem té na Zlínsku.

Dotace sice nepřišla, ale peníze omylem už ano. Jednou se na účtu obce objevily znenadání tři miliony korun. Odesilatelem byl finanční úřad.

„Mysleli jsme, že to je asi to nové rozpočtové určení daní. Tak to je paráda, to je značné polepšení, říkali jsme si nad tou částkou," vzpomněl starosta. Nakonec se potvrdilo, že šlo o omyl. Peníze patřily Zlínu. Díky záměně názvu obce však už dříve dotace chybně přišly.

Na dotaci se těšily Boršice, někdy řečené u Buchlovic. Nečekaná částka však doputovala do Boršic, ale u Blatnice. Podobný omyl se odehrál i více než před sto lety v Březové na Slovácku.

Tady přijeli dělníci postavit nádherný novogotický kostel. Obyvatelé horské vesničky tak získali svatostánek, který jim závidělo široké okolí. Jen lidem z Březové na Opavsku zůstaly pouze oči pro pláč. Kostel měl být totiž jejich.

POZNÁMKA LUKÁŠE FABIÁNA

„Jak se jmenuješ?" Když přezdívka zastíní jméno

Fabka, Faboš, Sudí, Sudá, Lichý, Lichá. To je jen stručný výčet přezdívek, které jsem kdy v životě nosil. Je fajn mít přezdívku. Obzvláště takovou, která absolutně zastíní vaše původní jméno. „Sudí, jak ty se vlastně jmenuješ?" Tuto větu jsem slyšel snad nesčetněkrát. Dokonce i tělocvikář na střední škole mě znal pod přezdívkou, ale civilní jméno mu bylo záhadou. Rozdávání přezdívek patřilo také k oblíbené zábavě jiného mého profesora. Ten s velkou radostí udělal ze spolužáka Aleše Procházky Alího Prochyho, z Kellnera Keliho a z Chajdy vyrobil Chajdaloupku.

Nejvýše si však stojí přezdívky, o nichž už ani nositel neví, jak a kdy vznikly. Tak například můj kamarád Kerot mi byl schopný jen sdělit, že má tuto přezdívku po bratrovi, ale co to znamená, jsem se zatím nedozvěděl. Možná to neví ani on.