„Tento termín souvisí s datem, kdy členové rodiny Jelínkovy zahynuli v koncentračním táboře Osvětim,“ vysvětlil František Petrák z Nadačního fondu Pramen Luhačovice, který instalaci inicioval.

Na mosazných dlažebních kostkách jsou vyryty jména pěti členů rodiny Jelínkovy.

„Kameny jsou věčné, měly by proto navždy připomínat lidi, kteří tady žili a kteří museli čelit lidské nenávisti,“ řekla při položení kamenů starostka nedalekého Uherského Brodu Miroslava Poláková, která se židovské problematice věnuje přes 40 let.

Historie židovské rodiny z Luhačovic

Vilu, u které se první Kameny zmizelých objeví, si nechal postavit na konci 19. století Šalomoun Jelínek, který měl čtyři děti – Ellu, Bedřicha, Markétu a Marii. Po jeho smrti byl pokračovatelem rodinné hostinské, obchodnické a palírenské živnosti jeho syn Bedřich Jelínek. Jeho sestry se provdaly mimo Luhačovice. O rok mladší Bedřichova sestra Markéta jako jediná z luhačovických Jelínkových přestála holocaust.

Sad Svobody by měl být do roku 2026 revitalizován
Obyvatelé Zlína by se do roku 2026 mohli dočkat obnovy sadu Svobody

Sestry Ella a Marie se svými rodinami už takové štěstí neměly, stejně tak rodina Bedřicha Jelínka. Při svém nuceném pobytu v uherskobrodském ghettu, kam byli luhačovičtí židé přestěhováni v květnu 1941, se Bedřich Jelínek zapojil do protinacistického odboje. Byl začten, přes rok vězněn a odsouzen k trestu smrti.

Byl popraven ve Vratislavi dne 27. května 1943. Bedřichova matka Flora a manželka Markéta odjely z Uherského Brodu s desetiletou dcerou Věrou a tříletým Jiříkem posledním transportem do Terezína. Po necelém roce pobytu v terezínském táboře byli deportováni do Osvětimi. Byli zavražděni v plynové komoře pravděpodobně v den svého příjezdu 15. prosince 1943.

Další Kameny zmizelý přibudou v roce 2025

V příštím roce bude instalace mosazných kostek v Luhačovicích pokračovat. Připomínky obětí holokaustu se objeví na dalších dvou místech. „Tento způsob, kdy o Kameny zmizelých takříkajíc zakopneme a máme nutkání si o těchto lidech zjistit více, je nanejvýš důstojnou formou připomenutí si místních obětí holokaustu. Tak nebudou nikdy zapomenuty," věří místostarosta Daniel Mejzlík. 

Co jsou to Kameny zmizelých?

Stolpersteine neboli Kameny zmizelých, jsou kostky s mosazným povrchem vsazené do chodníku podle projektu německého umělce Guntera Demniga.Připomínají osudy lidí, kteří byli nacisty deportováni a poté zavražděni v koncentračních táborech či vyhnáni ze svých domovů nebo dohnáni k sebevraždě. Ve velké většině případů se jednalo o osoby židovského původu. Stolpersteine se zpravidla nacházejí před posledním místem pobytu obětí.