Jedna z budov hotelového komplexu Niva ukončila provoz loni v květnu, budova byla uzavřena s veškerým vybavením pokojů, společných prostor a rehabilitačním provozem. Stejný model proměny lázeňského hotelu v soukromý penzion pro seniory se realizoval již v Liberci, uplatnil se i v Pozlovicích.

Vznikla obecně prospěšná společnost Luhačovická, která zajišťuje veškeré služby seniorům, za několik měsíců byla budova upravena pro klienty s omezenou pohyblivostí. Penzion se otevřel minulý pátek.

Penzion Spokojené stáří má již první tři klienty, dalších šest žádostí se zpracovává.

„Počítáme s tím, že nám bude přibývat minimálně deset klientů měsíčně," řekla mluvčí projektu Karla Kohoutová. Zařízení nabízí ubytování v jednolůžkových, dvou- a třílůžkových pokojích a také v dvoupokojových apartmánech pro manželské páry.

Klient si platí zvlášť ubytování a služby, které se mohou měnit. Kromě plné penze mají senioři zajištěno praní, odvozy k lékaři, dovážku léků, do penzionu bude docházet praktický lékař.

„Budeme obnovovat rehabilitační provoz, aby jej naši klienti mohli využívat. V létě otevřeme venkovní bazén," řekla Kohoutová.

Ve Zlínském kraji bylo loni 36 domovů pro seniory s kapacitou 2758 lůžek. Další zařízení se specializují na lidi s Alzheimerovou chorobou a jinými typy zejména stařeckých demencí. Kraj chystá stavbu dvou nových domovů ve Vsetíně a Valašském Meziříčí. V provozu by mohly být už koncem příštího roku.