„HILT laser se využívá u akutního průběhu nemoci covid-19 na několika pracovištích v České republice, my jsme ho začali zkoušet, když už byla vlna onemocnění na ústupu. Ošetřili jsme několik nemocných s doznívající pneumonií, kteří pak mohli být odpojeni od kyslíkové podpory,“ uvedl primář Rehabilitačního oddělení KNTB Pavol Skalka.

„Většina dalších nemocných trpěla postcovidovým syndromem, především po těžké covidové pneumonii. Ukončenou léčbu máme u dvou desítek nemocných, u 80 procent z nich lze hodnotit efekt jako příznivý,“ řekl primář.

A dodal, že i na sobě může potvrdit rychlejší ústup příznaků dušnosti a úlevu po sérii aplikací.

„Samozřejmě to není jediná indikace, laserový skener umožňuje především velkoplošnou a velmi sofistikovanou aplikaci laseru na větší plochy těla. Další HILT laser, bodový, už používáme více než dva roky s výborným efektem na bolestivé úpony jako je tenisový loket, paty, nebo doléčování svalových zranění, a to i v hloubi svalu,“ vysvětlil Skalka.

Vysokovýkonný HILT laser s robotickým skenerem zapůjčila nemocnici firma BTL zdravotnická technika. Laser mohou využít lidé, kteří prodělali covid-19 a přetrvává u nich kašel, dušnost, bolesti zad a podobně.

„Takoví pacienti by měli kontaktovat svého praktického lékaře a požádat o vyšetření plicním specialistou, ošetření mohou indikovat i lékaři přímo v krajské nemocnici. S doporučením specialistů se lze objednat na první sezení na rehabilitačním oddělení,“ dodala mluvčí KNTB Dana Lipovská.