Snad nejvíce práce měli silničáři v sobotu 9. ledna, kdy sněžení vystřídal déšť a komunikace začaly namrzat. Kvůli tomu byla v sobotu navečer uzavřena i cesta mezi Halenkovicemi a Spytihněví, kde ležela deseticentimetrová vrstva ledu. Na ní pak dokonce uvízla i technika cestářů. V neděli 10. ledna večer pak cesty na Zlínsku začaly opět namrzat.

Kluzké chodníky působily komplikace především chodcům. Za víkend ošetřili v krajské nemocnici více než stovku úrazů, které si lidé způsobili pádem na ledě. Stovky lidí se dokonce ocitly bez dodávky elektrické energie.

Zaměstnanci Správy a údržby silnic Zlínska se takřka celý víkend nezastavili. „Měli jsme v neděli jen chvíli pauzu, kdy pouze čtyři sypače se věnovaly odstranění ledu v Halenkovících, aby tam mohla být opět otevřena cesta. To se nám podařilo v jedenáct dopoledne. K večeru ale opět začalo sněžit a veškerá naše technika opět vyjela do terénu, protože cesty opět namrzaly,“ sdělil dispečer společnosti Ladislav Váňa.

Technické služby Zlín se zase celou sobotu věnovaly chodníkům a zastávkám MHD, z nichž se snažily odstranit zledovatělý sníh. Podle krizového plánu, který v pátek vydal zlínský magistrát, se prvotně ošetřovalo šedesát kilometrů komunikací, které byly v centru krajského města nebo na hlavních tazích. „Během neděle došlo ale i na ty, které v plánu zahrnuty nebyly. Večer jsme však opět museli poslat techniku na hlavní tahy, protože cesty začaly namrzat a navíc se do toho přidalo sněžení,“ konstatoval dispečer Jiří Balajka.

Namrzlé chodníky působily komplikace i chodcům. Za víkend ošetřili lékaři v krajské nemocnici sto deset pacientů, kteří si způsobili úraz pádem. V sobotu prošlo ambulancemi šedesát pacientů, v neděli do sedmnácti hodin odpoledne rovnou padesátku. „Ošetřovali jsme jak pohmožděniny, tak třeba zlomená zápěstí, vykloubená ramena. Překvapivě nebylo hodně pacientů, které bychom museli hospitalizovat. Na lůžkové oddělení jsme přijali jen dva muže. Jeden v nemocnici zůstal se zlomenou pánví. Druhý je hospitalizován s pohmožděnou míchou. Oba pacienti si zranění způsobili pádem,“ sdělil lékař traumatologického oddělení Petr Menšík.

Plné ruce práce měli i hasiči. Ty potrápily zase spadané stromy, které nevydržely pod tíhou sněhu. Některé z nich zpřetrhaly i dráty elektrického vedení. Námraza na nich rovněž odstavila stovky rodin od elektrického proudu. „Například v místní části Zlína Malenovicích spadl strom na střechu garáží a zablokoval tam průjezd komunikací. Hasiči jej proto rozřezali a odstranili,“ sdělil mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček. V Otrokovicích zase v sobotu hrozilo, že na zastávku MHD u Společenského domu spadne mohutný strom.

Podle zlínské krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové se počasí nijak výrazně nepodepsalo na zvýšené nehodovosti. „Provoz na silnicích byl minimální. Lidé si naštěstí vzali radu nás i silničářů k srdci, aby pokud možno nevyjížděli. Pokud se bouralo, tak šlo jen o nepatrné havárie, k nimž policisté vyjíždět nemuseli,“ řekla mluvčí.

Meteorologové v neděli očekávali husté sněžení, které mělo Zlínsko zasáhnout v nočních hodinách. Podle předpovědi by mělo ustávat až v pondělí 11. ledna odpoledne. „Předpokládáme, že napadne až šest centimetrů nového sněhu. Teploty se budou přes den pohybovat jen lehce pod bodem mrazu. V úterý by už sněžit mělo jen minimálně, avšak teploty půjdou tentokráte níž, a to až od mínus osmi do mínus čtyř stupňů celsia,“ uvedla meteoroložka Dagmar Honsová.