Oba materiály již zastupitelé projednávali na svých předešlých zasedáních. I když oba zamítli, nálezy Ústavního soudu mluví ve prospěch jejich novelizace.

Právě protialkoholní vyhláška byla 5. května smetena ze stolu s výtkou, že nebyla připomínkována žádným příslušným odborem magistrátu a ani ministerstvem vnitra. Nyní má být materiál projednáván znovu.

„Dotázal jsem se zainteresovaných odborů a neexistuje nikdo, kdo by měl vůči novelizované podobě vyhlášky výhrady,“ prohlásil Marian Lehocký (ČSSD). V návrhu navíc přibylo ustanovení, které zakazuje konzumaci alkoholických nápojů na zastávkách MHD.

„Určitě to přispěje ke zvýšení kultury přepravy obyvatel ve Zlíně. Zpěváků s krabicovým vínem, kteří obtěžují na zastávkách i jejich okolí, máme již všichni dost,“ míní Lehocký.

Nyní již materiál prošel dokonce Radou města Zlína. „Úředníci magistrátu od minulého jednání zastupitelstva rozpracovali návrh pana Lehockého, zkonzultovali ho s ministerstvem vnitra, zapracovali jeho připomínky a takto upravený návrh jsme schválili v radě a posunuli ho do zastupitelstva,“ potvrdil druhý náměstek primátora Aleš Dufek (TOP 09-S).

Zároveň podotkl, že nápad pana Lehockého je dobrý, byť nesouhlasí s jeho vyjádřením, že jeho původní návrh smetli ze stolu. Skutečnost je však taková, že Lehockého návrh zamítlo hned 19 zastupitelů převážně vládnoucí koalice.

Protialkoholní vyhláška, která platí od roku 2008, by se tak konečně mohla dočkat své novelizace. Toulky podnapilých individuí by tak mohly ve vybraných lokalitách skončit. Jednou ze sankcí by mohlo být odnětí otevřené lahve či jiné nádoby s alkoholickým nápojem.