„Nemocnost je podle mě dlouhodobě vyrovnaná, ale častěji se objevuje u dětí i dospělých s psychickou zátěží,“ uvedl zlínský praktický lékař Lubomír Nečas. „U dětí to může být například pobyt v mateřské školce, u školáků období před zkouškami a u dospělých třeba problémy v práci či v rodině,“ vysvětlil.

K nejlepší prevenci respiračních onemocnění patří podle Nečase zejména zdravý způsob života. „Nejde jen o dostatečnou konzumaci ovoce a zeleniny. Neméně důležitý je například dostatek spánku, střídmost v jídle nebo pohyb. Lidé by se měli vyhýbat pití alkoholu a kouření,“ radí zkušený praktický lékař.
Ten upozorňuje, že přísun vitaminů je nezbytný po celý rok.

„Když přijde chřipkové období, je už zbytečné konzumovat vitaminy ve zvýšeném množství. Organismus si s nimi již neporadí a vyloučí je nepoužité z těla ven,“ podotkl. Podle lékaře jsou nejvhodnější přírodní vitaminy.

„Nicméně v období od ledna do března, kdy je málo slunečního svitu a také přirozené vitaminy nemají svou sílu, se může ve výživě objevit i umělý přípravek. Ale pouze vitamin C, jiný nemá smysl. A jen v denní dávce pět set miligramů, což odpovídá zhruba jedné šumivé tabletě,“ upozornil.

Účinnou prevencí proti chřipce je také očkování. „V poslední době o něj lidé projevují větší zájem, ale tato možnost se u nás stále využívá méně než třeba na západě,“ konstatoval lékař. Očkování se podle něj doporučuje zejména nemocným osobám a seniorům, pro které může chřipka představovat velké zdravotní riziko.⋌ (mno)