Odboráři odsouhlasili návrh dohody. Kteří doktoři se vrátí do práce, zatím není jisté

Rozhodnutí má padnout příští týden

Premiér Petr Nečas (ODS) ve středu odpoledne ujistil, že vláda je připravena příští týden podpořit postup ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) a jím dojednané záležitosti, včetně úpravy příslušných tarifů a tabulek, pokud Lékařský odborový klub (LOK) ukončí protest a vyzve lékaře ke stažení výpovědí.Odboráři se později téhož dne rozhodli návrh memoranda odsouhlasit.

Na rezervy premiérova tvrzení však poukazuje předseda zlínského sdružení České lékařské komory Lubomír Nečas. „Nebylo jasně řečeno, že vláda souhlasí se všemi body, které Heger v memorandu dohodl. Navíc některé z nich nejsou jasně formulované,“ podotkl Lubomír Nečas.

Hrozící zdravotnická krize se nicméně už stačila promítnout do života pacientů. Na neakutní zákroky by si podle všeho po 1. březnu měli lidé počkat. „Plánované operace dočasně odkládáme,“ potvrdila, ovšem ještě před odsouhlasením návrhu dohody, mluvčí Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB) ve Zlíně Karla Havlíková.

Krajská nemocnice prý každopádně připravila scénář, který by zapezpečil chod nemocnice i s výrazně menším počtem lékařů. Ten počítá s tím, že od 1. března 2011 bude nemocnice podle ní zajišťovat především neodkladné výkony. „V naší nemocnici budou ošetřeni všichni občané s náhlou poruchou zdraví,“ ujistila Havlíková.

Informaci upřesnil ředitel KNTB Bohuslav Škubal. „Znamená to, že neodmítneme například pacienta s infarktem, mozkovou mrtvicí, akutní břišní příhodou nebo jiným život ohrožujícím stavem,“ doplnil.

KNTB má od 1. března zajistit akutní péči ve specializovaných centrech nemocnice. Je prý připravena zabezpečit místně příslušnou péči. „Tedy pro pacienty z okresu Zlín,“ upřesnila Havlíková. Současná situace, kdy bude zajišťována akutní a neodkladná péče pouze pro pacienty z okresu Zlín, prý způsobil právě chystaný odchod 120 lékařů, kteří dali výpověď v souvislosti s akcí Děkujeme, odcházíme.

V nemocnici podle mluvčí KNTB zůstane od 1. března místo původních 291 jen 171 lékařů. Gynekologicko-porodnické oddělení prý péči o nastávající maminky zajistí. „Novorozenecké oddělení zabezpečí péči v intencích práce superspeciali­zovaného centra včetně transportní služby pro kriticky nemocné a předčasně narozené děti,“ doplnila mluvčí nemocnice. Jediné neonatologické centrum ve Zlínském kraji tak má určitě zůstat funkční.

Ředitel krajské nemocnice ve Zlíně však věří, že se podaří, co nejdříve doplnit stav lékařů tak, aby se vše vrátilo do normálu a bylo tak možné pečovat o všechny pacienty v plném rozsahu. Zájem o práci v KNTB prý projevilo již několik lékařů. „Myslím, že se k nám mohou vracet i mnozí lékaři, kteří dali výpověď v rámci akce Děkujeme, odcházíme a změní svůj postoj tím, že u nás budou chtít dál pracovat,“ nastínil možnosti Škubal.

Někteří vzali výpověď zpět

Do tété středy svou výpověď v KNTB stáhlo sedm lékařů. V Uherskohradišťské nemocnici podalo výpověď v souvislosti s výzvou Děkujeme, odcházíme 46 lékařů. Podle tamního mluvčího Ludvíka Valoucha zaznamenali k 15. únoru od jednoho z nich žádost o přijetí do pracovního poměru. Případné obnovení a navázání další spolupráce by se uskutečnilo standardní cestou, tedy podáním žádosti o přijetí do pracovního poměru. „Z toho však samozřejmě nevyplývá, že lékaři ztrácí jakýkoliv nárok na návrat do Uherskohradišťské nemocnice. S jejich žádostmi o přijetí do pracovního poměru by bylo nakládáno zavedeným způsobem s ohledem na aktuální personální požadavky,“ upozornil Valouch.

K 16. únoru zaznamenali v Kroměřížské nemocnici dvě stažené výpovědi. Ve Vsetíně k 16. únoru evidují tři stažené výpovědi.