Za poslední měsíc už druhý případ

Vandal a agresor v jedné osobě naposledy řádil v pondělí v noci na traumatologickém oddělení zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati (KNTB). Zpacifikovat devětatřicetiletého opilého muže musela přijet hlídka strážníků. Škoda na majetku činila asi dvacet tisíc korun.

„Za poslední měsíc je to už druhý případ. Nedávno totiž pacient napadl sestru v úrazové ambulanci. Náš personál je skutečně vystavován nejen slovnímu napadení, ale i fyzickému násilí,“ konstatoval primář zlínské traumatologie Marcel Guřan.

S případy agresivního chování se nejčastěji setkávají právě na tomto oddělení a také na příjmu interní kliniky.

„Za rok 2010 jsme měli hlášeno jednadvacet napadení, z toho tři fyzická. Loni to bylo sedmnáct případů a z nich sedm fyzických napadení. V letošním roce k dnešnímu dni už pacienti napadli personál ve čtyřech případech. Utrpěli většinou pohmožděniny po kopnutí do ruky, nohy nebo hrudníku,“ doplnil primář.

V kůlničku na dříví před několika dny málem proměnil traumatologii také jeden z pacientů nemocnice v Uherském Hradišti. Poté, co jej s tržnou ranou na hlavě přivezla na oddělení záchranka, počastoval tamní sestřičky nadávkami. Než stihl utéct, poničil židlí okno a nábytek. Na příčinu úrazu si muž nevzpomínal, byl totiž značně opilý. Poté, co lékaři rozhodli o jeho hospitalizaci, začal se chovat jako smyslů zbavený.

„Letos jsme tu už měli dva případy napadení personálu, vloni byl jen jeden, předchozí rok žádný,“ vyčíslil mluvčí uherskohradišťské nemocnice Jan Karásek.

Ochranka pomáhá

O něco „bohatší“ je v uherskohradišťské nemocnici statistika vandalů. Ti letos řádili už ve dvou případech, vloni ve třech, v roce 2010 jich bylo dokonce šest. „Naštěstí tu máme ochranku, která nám pomáhá denně od osmnácti hodin do sedmé hodiny ranní. Když někdo z personálu potřebuje pomoct, přivolá si ji,“ podotkl Karásek.

Agresivní útočníci se nevyhýbají ani vsetínské nemocnici. Nejčastěji tam personál rovněž tyranizují opilci. „Jedná se o desítky případů ročně. Řada pacientů se tak brání ošetření,“ osvětlila tamní náměstkyně ředitele pro odbornou péči Jaroslava Hrabicová.

Svůj personál se tam ale snaží chránit, jak se nejvíce dá. „Jednotlivé nepříjemné události vždy vyhodnotíme a kupříkladu na konci loňského roku naši zaměstnanci absolvovali osmdesátihodinový kurz o násilí na pracovišti. Naučili se fyzický nácvik obrany, ve kterém je proškolili zkušení cvičitelé,“ dodala Hrabicová.

Zato nemocnici v Kroměříži, jak se zdá, se útočníci vyhýbají. Za loňský a dosavadní letošní rok tam evidují jen po jednom případu. „V žádném nedošlo ke zranění našeho zaměstnance. V jednom se jednalo dokonce jen o vyhrožování,“ informovala tamní mluvčí Veronika Klímová.

Ze sanitek hned volají policii

Fyzickým či verbálním útokům mnohdy čelí také posádky Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje.

„Není to ale nijak časté. Dominují slovní napadení především opilých lidí či psychicky nemocných. V případě náznaku ohrožení posádky či samotného pacienta okamžitě spolupracujeme s policií,“ řekl mluvčí krajské záchranky Petr Olšan.