O něco málo šťastnější jsou ale například v Machové na Zlínsku, obci s pěti sty čtyřiceti obyvateli. Každý čtvrtek tam zajíždí praktický lékař Libor Tesařík.

„Ordinuji tady už devatenáct let. Beru to jako takovou službu místním lidem, aby nemuseli kvůli předpisu nebo změření tlaku nikam dojíždět,“ přiblížil.

Po zbytek týdne sídlí lékař v ordinaci v nedalekém, ale téměř pětkrát větším Tlumačově. „Sem za mnou mohou pacienti dorazit, když mají akutní potíže,“ vysvětlil doktor.

V Machové pravidelně ordinuje v prostorách tamní mateřské školy a lidé, kteří ho znají již léta, k němu prý přicházejí s důvěrou. „Někdy se samozřejmě svěří i s osobními věcmi, ale tam já až tolik poradit nedokážu. Držím se raději svého řemesla,“ dodal lékař. Podobnou možnost nemají vesničané například v Hrobicích na Slušovicku.

Tam praktický lékař zcela chybí. Tamní obyvatelka Marie Holíková tak dojíždí se zdravotními potížemi a na pravidelné prohlídky až do Zlína. „Babička a děti ale navštěvují doktora ve Slušovicích, ten je pro nás nejblíže,“ doplnila. Na to, že v obci s asi pěti sty obyvateli ordinace chybí, už je prý zvyklá.

I podle starosty Hrobic Františka Gajdošíka je služba praktického lékaře v asi čtyři kilometry vzdáleném městě dostačující. „Má to tak většina obcí v okolí Slušovic,“ doplnil.

Doktora nemají ani ve Slopném na Luhačovicku. Místní obyvatelka Edita Kolaříková by ho uvítala především vzhledem ke svým dětem. „K lékaři dojíždíme autobusem asi pět kilometrů do střediskového Újezda. Když jsou děti nemocné, není to nic příjemného,“ poznamenala.

Jinak je ale podle ní spojení do obce s doktorem dobré. S tím souhlasí i starosta Slopného Karel Mozgva. „Naši občané mohou pohodlně dojíždět do jedné ze dvou ordinací v Újezdě nebo do Luhačovic. Navíc tady nikdy lékař nebyl,“ přiblížil.

Fungování ordinace praktického lékaře závisí podle předsedy zlínské lékařské komory Lubomíra Nečase především na množství pacientů, kteří by k němu docházeli. „Za minulého režimu byla vybudována síť těchto doktorů. Dnes jsou to ale podnikatelé, kteří se musí uživit. K tomu je například potřeba, aby bylo u lékaře registrováno zhruba tak dvanáct set pacientů,“ upozornil šéf lékařské komory.

Někteří praktici prý řeší situaci tím, že ordinují ve více obcích. „Jsou třeba dva dny v jedné ordinaci a zbytek ve druhé. Tady se ale zase může prodražit nájemné a cestování,“ zmínil Nečas. Se zřízením ordinace může podle něj vyjít obec lékaři vstříc. „Třeba poskytnutím prostor s minimálním nájmem,“ uvedl.