Meziříčské zdravotnické zařízení se tak zařadilo mezi několik nemocnic v České republice, které začaly využívat tuto metodu k léčbě těžko léčitelných proleženin. Informoval o tom mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.

Pacient trpěl proleženinami v oblasti kříže a k jejich vyléčení mu klasické metody ošetřování nezabíraly. „Proto jsme mu nabídli možnost nasazení sterilních larev do defektu. Larvy se živí odumřelou tkání a tím ránu vyčistí. Když jsme je v tomto konkrétním případě vkládali, byly veliké kolem jednoho milimetru,“ přiblížil základní charakteristiku léčby lékař Pavel Murín z chirurgického oddělení nemocnice.

Výsledek se dostavil už po čtyřech dnech od zavedení netradiční kúry. Larvy sice všechnu odumřelou tkáň nespotřebovaly, ale zbytek už lékaři mohli odstranit chirurgicky. Zmenšil se také zánět v okolí proleženiny. „Na tom mají zásluhu látky, které larvy vylučují,“ doplnil lékař. Vyjmuté larvy porostly během čtyřdenní léčby na velikost okolo půl centimetru.

Přesvědčit by se nechali i jiní

Z odpovědí dotázaných lidí vyplývá, že v tomto případě zřejmě platí pořekadlo účel světí prostředky. „Pohled na červíky sice není nic moc příjemného a asi by se mi při tom dělalo špatně, ale kdyby mně to mělo pomoci, proč ne?“ mínil například Martin Kožich ze Vsetína.

Na léčbu pomocí sterilních larev by zřejmě přistoupil také Vlastimil Fiala z Janové. I když by to, podle jeho slov, stálo hodně přemáhání. „Kdyby mě lékaři přesvědčili, že je to jediná možnost, kývnul bych na to. Ale asi by mě museli uvést do umělého spánku,“ řekl Fiala.

Léčba larvami je alternativní metodou, zejména v případě, že selhaly chirurgická a enzymatická léčba. V České republice byla Vědeckou radou ministerstva zdravotnictví schválena v roce 2003.

Lékaři ve Valašském Meziříčí, kteří ji nyní prakticky vyzkoušeli, jsou s výsledkem spokojení. „Pokud bude opět potřeba, larvy znovu k vyčištění proleženiny použijí. Bude-li ovšem s touto metodou souhlasit sám pacient,“ uzavřel mluvčí nemocnice Tomáš Želazko.