Návrh sice ještě musí projít Poslaneckou sněmovnou, ale mezi zdravotníky se už teď najde řada jeho zarytých odpůrců. „Dovedete si představit, že budu denně od několika desítek pacientů vybírat poplatky a vydávat každému z nich potvrzení? To abych zaměstnala nějakou administrativní pracovnici,“ postěžovala si praktická lékařka Alena Vávrová z Uherského Hradiště.

Právě ohromný nárůst agendy byl jednou z nejčastějších připomínek praktiků dotázaných v provedeném průzkumu Deníku. „Každý, kdo zaplatí, musí dostat stvrzenku, za každého z nich musíme poslat hlášení pojišťovně a každých těch třicet korun je jednou položkou v účetnictví. Když odečteme náklady, tak z poplatku zbude asi sedm korun,“ zdůraznil krajský předseda Sdružení praktických lékařů Lubomír Nečas.

Ani lidé nejsou návrhem dávat peníze už za samotný příchod k praktikovi zrovna nadšeni. „Opravdu nevím, jestli je to přiměřené, zvlášť pro starší občany nebo rodiče s malými dětmi, kteří péči mnohdy nutně potřebují,“ míní Milan Werner ze Zlína. Od poplatků budou osvobozeni jen lidé v hmotné nouzi, děti do tří let nebo z dětských domovů či třeba ti, jimž byla léčba nařízena.

Jednoznačně pro zavedení plateb byli pouze dva lékaři. „Vyšší příjmy díky tomu mít nebudeme, ale mohlo by to pomoci zredukovat návštěvnost,“ naznačila praktička Irena Vašutová z Otrokovic. Podle sdružení praktiků slouží některé ordinace až trojnásobku počtu lidí, který by byl pro pacienty i ošetřující nejvhodnější.

Skoro polovina dotázaných uvedla, že s reformou ne zcela souhlasí, ale že může mít i pozitivní dopady. „Spousta lidí například zneužívá provozní dobu pohotovostí a chodí tam i s běžnými problémy. Za návštěvu pohotovosti by se asi platit mělo,“ uvažuje například praktická lékařka Alena Jandlová z Kroměříže.

I podle ní a mnoha dalších zdravotníků se však zatím nedá předpovědět, jaký přesně budou mít vládou navrhované platby efekt.
Ministerstvo zdravotnictví argumentuje ve prospěch změn třeba tím, jak podobné poplatky uspěly na sousedním Slovensku. Novou tamní vládou pod vedením premiéra Roberta Fica už ovšem byly zrušeny.