Šéf Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas dnes ČTK řekl, že lékaři se obávají nového systému. Podle něj již nemohou napsat vakcíny pacientovi na recept. Naopak je musí dopředu koupit, aniž by věděli, zda je skutečně vyočkují.

„Většina praktických lékařů v kraji vakcíny zatím neobjednala,“ řekl Nečas. Chřipka zůstává nejčastějším infekčním onemocněním v Česku.

Nečas upozornil, že zdravotní pojišťovny lékařům uhradí jen nižší cenu za vakcínu, která je platná v případě objednávky velkého balení. „Cena jedné vakcíny v balení po 20 kusech přijde na 133 korun. V případě nákupu pouze jedné vakcíny je cena o desítky korun vyšší. Pojišťovna ovšem opět uhradí pouze 133 korun. Lékař tak tratí,“ popsal Nečas. Doteď lékaři mohli napsat vakcínu pacientovi na recept a pojišťovna to uhradila přes recept. Vakcíny, které se nevyočkují v této sezoně, musí lékař vyhodit.

Nejvhodnější doba pro zahájení očkování je polovina září, jde o období zvýšeného výskytu akutních respiračních onemocnění. „Je to dáno především návratem dětí do škol a výkyvy počasí,“ řekla vedoucí protiepidemického odboru Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Hana Tkadlecová.

Odborníci odhadují, že se proočkovanost proti chřipce v Česku pohybuje mezi pěti až deseti procenty. Tím se země řadí mezi státy s velmi nízkou proočkovaností. Světová zdravotnická organizace a Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí se snaží, aby se proočkovanost alespoň v rizikových skupinách – osob nad 66 let – pohybovala kolem 60 procent.

„Vyšší proočkovanosti by určitě pomohlo zjednodušení v distribuci a úhradách při současném proplácení očkování zdravotními pojišťovnami všem klientům,“ řekla hygienička. Zdravotní pojišťovny hradí očkování proti chřipce všem osobám nad 65 let a klientům některých zařízení sociální péče včetně léčeben dlouhodobě nemocných. Ostatní zájemci se mohou očkovat za úhradu. Cena se pohybuje od 200 do 400 korun, podle typu vakcíny.

Virus chřipky se ve zvýšené míře pravidelně vyskytuje před Vánocemi. Naplno útočí většinou na přelomu ledna a února, kdy vyvolává téměř každoroční epidemii. „Hlavním zdrojem a přenašečem nejen chřipkových virů jsou školní děti, protože jsou k chřipkovým virům vnímavější než dospělí. U této věkové skupiny chřipková epidemie také většinou začíná, od nich se nakazí rodiče, prarodiče, učitelé a tak dále,“ uvedla Tkadlecová.

Očkují buď praktičtí lékaři či lékaři v očkovacích centrech. U straších pacientů pak odborníci doporučují kombinaci s vakcínou proti pneumokokům, kteří jsou častými původci zápalu plic. Pro ty, kteří se bojí velkých jehel, je od letoška dostupná vakcína s ultrakrátkou jehlou.

Očkování se doporučuje starším a chronicky nemocným, u nichž je častější výskyt komplikací, případně jejich okolí. „V posledních letech je trend očkovat zaměstnance velkých i menších firem, aby nedošlo k narušení chodu výroby v průběhu chřipkové epidemie vysokou nemocností,“ řekla Tkadlecová.

Lékaři doporučují očkování i těm, kteří ve svém zaměstnání přichází do kontaktu s velkým množstvím lidí. Jde například o prodavače, učitele, zdravotníky, pracovníky v sociálních službách a některých úřadů.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.