Slibuje to Krajská záchranná služba ve Zlíně, která převoz takto nemocných od 1. července smluvně zajišťuje pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu.

Přispěl k tomu nedávný problém, na který upozornila kroměřížská dětská praktická lékařka Eva Držálková. Ta chtěla 27. července poslat šest pacientů s infekčním onemocněním do uherskohradišťské nemocnice, neměl je však kdo odvézt. Protože byli všichni pojištěni u VZP, nemohla je přepravit běžná dopravní zdravotní služba.

Krajská záchranka hodlá informovat praktiky o přepravě infekčně nemocných

„Na převoz těchto pacientů má naše pojišťovna od prvního července uzavřenu speciální smlouvu se Zdravotnickou záchrannou službou Zlínského kraje,“ informovala vedoucí tiskového oddělení VZP Tereza Květoňová.

Důvodem je podle ní celokrajská působnost záchranky, hustá síť stanovišť a její spolehlivost. Dispečerka záchranné služby však tehdy převoz nemocných odmítla, na což neměla podle VZP právo. „Tím spíše v případě, že byl jejich stav akutní,“ upozornila Květoňová.

Podle Antona Vaňa, náměstka ředitele pro léčebnou péči Krajské záchranné služby, však zmíněný případ neodpovídal tomu, že by byl někdo ohrožen na životě.
„I samotné děti byly vyšetřeny až teprve druhý den poté, co jejich obtíže začaly,“ vysvětlil Vaňo.

Zároveň však podotkl, že se od zmíněného červencového data uskutečnilo několik jednání a nyní jsou pracovníci záchranné služby poučováni o tom, jak se k podobným případům postavit. „Informováni budou také praktičtí lékaři. Ti se dozvědí, jak v případě žádosti o převoz infekčních pacientů postupovat,“ slíbil náměstek. „Navíc jsme včera dalšího takto nemocného člověka převezli,“ dodal Vaňo.