Tvrdí to alespoň ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) Martin Beneš. Umožní to podle něj, aby více pacientů mělo moderní léky. A co je důležité: spoluúčast pacientů údajně nestoupne.

Mohli jsme ušetřit?

Beneš připomněl, že v každé skupině je lék bez doplatku. Léků bez doplatku bude podle něj víc, firmy už sdělily, že k 1. dubnu a nyní také k
1. květnu snížily ceny a do úhrad se vejdou.

Pokud zaplatí lidé v lékárnách víc, je to tím, že se doprodávají zásoby. Cenu svého léku po revizi a orientační doplatek najdou pacienti na webu SÚKL. Ročně se v Česku spotřebují léky za 70 až 80 miliard korun, pojišťovny zaplatí 40 miliard, ostatní tvoří spoluúčast a volný prodej. Revizi úhrad 9000 kódů léků měl SÚKL provést do konce roku 2008. Nestihl to, a podle kritiků tím způsobil zdravotnímu pojištění škody. Už loni prý mohly pojišťovny platit o dvě miliardy korun méně.

Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka způsobil SÚKL desetimiliardovou škodu. Jen pro srovnání: „Hlavní příčinou extrémního nárůstu výdajů za léky je nekontrolovaný nárůst cen léků. Pokud se ministerstvo a SÚKL chvástají slibem, že s dvouletým zpožděním splní část úkolu, který jim uložil zákon splnit již v roce 2008, lze to stěží označit jinak než za drzost,“ řekl Kubek.