"Pokud se farmaceutické firmy chtějí udržet, musejí zlevňovat. Může ale trvat ještě měsíc, než se to projeví, do té doby budou lidé doplácet v průměru o deset, dvacet korun více než dřív," předpokládá například vedoucí lékárny Baťov v Otrokovicích Margita Brázdilová.
Řada pacientů si už ovšem zvykla přistupovat k nákupu medikamentů stejně prozaicky jako u jiného zboží. "Co člověku zbývá, než obejít více lékáren a srovnávat, hledat, kde mají něco levněji," krčí rameny Olga Hozová ze Zlína. Částky, kterými se pojišťovny na nákupu léků podílejí spolu s pacienty, se změní u čtyř tisíc ze zhruba osmi tisícovek léčiv na českém trhu. Většinou půjde o snížení úhrad u léků na běžné choroby a potíže, takže lidé zaplatí více třeba za látky upravující krevní tlak či některá antibiotika.

Ušetřené peníze chce ministerstvo zdravotnictví přesunout na úhrady léků pro těžce nebo chronicky nemocné, například pro onkologické pacienty.
"Hodnotíme tu novou vyhlášku vesměs pozitivně, drahé léky budou dostupnější. Teď je otázka, co udělají výrobci s cenami běžných prostředků. Někteří začali zlevňovat už před měsícem, větší část z nich ale až během tohoto týdne, a u některých ještě není vůbec jisté, jak se zachovají," míní předseda Okresního sdružení lékárníků Zlín Pavel Nesrsta.

Jisté problémy ovšem prodejcům léčiv způsobilo pozdní vydání nové normy. "Ministerstvo nás s ní seznámilo před týdnem, takže už třeba nemůžu vrátit léky, které jsem nakoupila před slevami. To znamená, že než doberu zásoby, budou tato léčiva pro pacienty dražší," nezbývá jiná možnost vedoucí otrokovické lékárny.

Doplatky na léky se od apríla mění

Pacienti budou doplácet více třeba u často žádaných léků na úpravy krevního tlaku jako Gingio, za který dříve platili 120 korun, teď až 160. Více peněz dají také za přípravek na žilní potíže Enelbin, doplatek stoupne z 98 na 154 korun. Změna se dotkne i antibiotik, například Augmentinu, na nějž se dříve nedoplácelo nic, nyní 60 korun. Doplatky se však ještě mohou změnit kvůli snížení cen u výrobců.