Každý, kdo přišel, si ale rozhodně přišel na své. Kromě průvodu maškar zakončeného pochováváním basy si mohli návštěvníci prohlédnout umění tradičních řemeslníků nebo se nechat pobavit řadou hudebních vystoupení. Vůbec poprvé pak organizátoři fašanku jmenovali také nového zlínského papeže.

Ten má sídlit na Kudlově a představuje prý autoritu, která městu doposud chyběla. „Zvolením papeže přitom rozhodně nechceme znevážit církev. Naopak, jeho hlavním posláním je nabádat Zlíňany k dobrotě, odklonu od velkých hříchů a vzájemnému přátelství,“ přiblížila za organizátory fašanku Zuzana Baťová. Podle nové tradice se papež znovu ukáže celému městu zase až za rok, právě při příležitosti Lešetínského fašanku.

Stěžejní atrakcí všech masopustních radovánek je ale vždy průvod masek zakončený tradičním pochováváním basy. Ani Lešetínský fašank není v tomto ohledu výjimkou. Přestože ulice, po které průvod kráčel, není dlouhá, maškarám trvalo dobré dvě hodiny, než ji celou prošly. Za tónů dechovky se totiž při své cestě zastavily v několika domech, kde byly pochopitelně náležitě pohoštěny slivovicí a také něčím k zakousnutí. Následného pochovávání basy se pak ujal nově zvolený papež spolu s opatem z Cigánova.

Každý rok jsou přitom maškary zhotovovány na jiné téma. Loni se průvod inspiroval tvorbou výtvarníka Karla Zemana a jeho filmem Vynález zkázy, letos pak hrály prim kostýmy pirátů a námořníků. „Jako obvykle jsme se sešli v naší hospůdce U Kovárny se štamgasty u piva a společně téma vymysleli. Všechny masky si děláme vlastnoručně,“ vyzdvihl hlavní organizátor fašanku Zbyněk Baťa.

Podle Libuše Vilímové, která si letošní Lešetínský fašank nenechala ujít, by podobných akcí pro lidi mělo být ve Zlíně určitě více. „Je to tu moc zábavné. Škoda jen, že se takřka po celé ulici musíme brodit ve sněhové břečce,“ postěžovala si Zlíňanka.

Úsměv na tváři jí ale přesto neopustil, také díky občerstvení, kterého bylo po celé ulici k mání, co hrdlo ráčilo. K dostání byla domácí zabijačka, klobásy z udírny i grilu nebo speciální horký nápoj s názvem horká kovadlina. Samozřejmostí byly i masopustní koláčky a koblihy.

Plnou tašku dobrot si z fašanku odvážel domů do dalekého švýcarského Luzernu Josef Imrich. „Koupil jsem klobásky, slivovici a ještě spoustu dalších věcí,“ usmíval se v sobotu krátce před polednem sympatický důchodce, který prý na rodnou Moravu zavítá tak pětkrát do roka. „Akce jako je fašank jsou mi ale vzácné, přece jen to jsou zvyklosti, které ve Švýcarsku nejsou,“ připomněl Josef Imrich.

Po celý den bavil účastníky fašanku též bohatý doprovodný program. Na pódiu připraveného pivního stanu celý den defilovala jedna kapela za druhou. Vše odstartoval folklorní soubor Vonička, na jehož vystoupení poté navázaly například kapely Kochta Band, Podjezd nebo Jackye. Malí návštěvníci se pak mohli vydovádět na řetízkovém kolotoči. V sobotu tak byla na Lešetíně zaručena zábava pro všechny generace.