„Tady je a vždycky byla klidnější situace. Nikdy jsme nemuseli dělat zvláštní opatření,“ zmínil například správce valašskoklobouckých lesů Otakar Rosůlek. On sám dělá namátkové kontroly, podporu má i v podobě hlídek městské policie. „Když se nějaké jehličnany ztratí, tak jen v únosných mezích. Jsou samozřejmě i zatvrzelí lidé, kteří by neměli Vánoce, pokud by stromek neukradli. Je jich už ale jen poskrovnu,“ dodal Rosůlek.

Své lesy neuzavírají ani Pohořelice na Otrokovicku. „Stromky ošetřujeme proti ohryzu i krádeži speciálním nátěrem. Kdo si takový lup donese domů, bude mu zapáchat celý byt,“ upozornil starosta Pohořelic Jaroslav Němeček.

Embargo nechystají ani Lesy České republiky. „Ve Zlínském kraji plně postačuje každodenní ochranná služba prováděná revírníky s případnou spoluprací s policií,“ řekla mluvčí společnosti Šárka Kubelková.

Mluvčí zlínských policistů Lucie Javoříková dodala, že policie prověřuje nejen lesní porosty, ale zaměřuje se i na auta převážející poražené jehličnany. „Lidé by měli mít doklady o původu stromků,“ upozornila Javoříková. Krádež smrčku či borovice by tak mohla stát zloděje až patnáct tisíc korun, při škodě nad pět tisíc až dva roky vězení.