Majitelem bývalého pivovarského areálu je společnost EL-ENG s.r.o., která ho koupila v roce 2021 od společnosti Výtahy Vymyslický.

„V průběhu letošního roku proběhne demolice všech objektů mimo toho, na kterém jsou umístěna zařízení operátorů pro mobilní sítě - ten bude dobourán paralelně s první etapou výstavby. Přes mou osobní snahu se nepodařilo najít takové řešení, abychom některé z budov využili v rámci budoucí výstavby. Stávající budovy jsou skutečně ve velmi žalostném stavu a proto je demolice z pohledu bezpečnosti nezbytná a děláme ji s velkým předstihem před výstavbou,“ řekl Deníku jednatel EL-ENG s.r.o. Jiří Kaňa.

Sklárna Květná v roce 2021
Zázraky se dějí. Sklárna Květná nekončí, zachránil ji prodej novému majiteli

Společnost EL-ENG s.r.o. v minulosti realizovala například projekty Panský pivovar Holešov, Nadsadová Holešov, kde vzniklo 55 rodinných domů a 6 bytových domů, či bytové domy na holešovském náměstí sv. Anny a na náměstí E. Beneše.

Chátrající budovy tam podle něj doslova přitahují osoby bez domova a svým stavem objekty nepůsobí při vjezdu do Jarošova příjemně.

„Pevně věřím, že místní i přes určitou nostalgii k bývalému pivovaru pochopí naše kroky,“ dodal Jiří Kaňa.

Nově vzniklý areál má být podle něj zaměřen na bydlení propojené se službami, které k bydlení patří.

„Plánujeme menší nájemní prostory pro služby typu holičství, pedikůra, masáže, fitcentra, ordinace apod. Mimo to, bude součástí areálu také prodejna potravináře a nájemní prostory pro obchůdky,“ popisuje Jiří Kaňa svou vizi.

Součástí projektu je také důstojná veřejná plocha pro setkávání osob a zprovoznění komunikace přes areál tak, jak bývala používána dříve před tím než ji pivovar uzavřel v rámci závodu.

Šéfredaktor Slováckého deníku Pavel Bohun
O tom, jak trosky Jarošovského pivovaru hrnou buldozery na smetiště dějin

„Rovněž plníme požadavky na parkování. Parkovací místa budou vytvořena pro rezidenty pod objekty (krytá) a pro externí návštěvníky venkovní. Podle prvních studií vznikne v rámci Jarošova velmi reprezentativní a komplexní adresa,“ řekl Jíří Kaňa.

O termínu výstavby s ohledem na stav projektových prací je podle něj zatím ještě předčasné hovořit. Více podrobností k projektu chce sdělit na podzim letošního roku.

Zdroj: Youtube

Z pohledu starosty Uherského Hradiště Stanislava Blahy je vznik nového uličního prostoru v Jarošově velmi žádoucí, včetně obnovení historické komunikace, která bývalým pivovarem procházela.

„Mělo by dojít k prostorovému propojení obou částí Jarošova, které jsou dnes areálem pivovaru rozdělené. Význam nové bytové výstavby s příslušnou občanskou vybaveností je samozřejmě značný, stejně jako způsob dopravního napojení na stávající komunikační kostru či silnici II/497. Celý projekt vnímám jako vysoce přínosný: odstraní se bariéra v rozvoji města, zvýší se nabídka nových bytů, zatraktivní velká část města a Jarošov bude mít ve svém těžišti živé centrum s rozšířenou nabídkou obchodů a služeb,“ prozradil Stanislav Blaha.

Krojový ples ve Vlčnově s představením družiny a dívek ročníku 2006 i budoucího krále Františka Janči
VIDEO: Vlčnovský ples opanoval král s družinou i děvčaty v krojích. Podívejte se

Vaření piva v pivovaru v Jarošově se datuje od roku 1688.

Jeho výstavbě předcházel rozsáhlý požár v Uherském Hradišti, který poničil tehdejší městský pivovar v dnešní Hradební ulici. Na to se městští radní rozhodli vybudovat zcela nový, modernější pivovar v poddanské vsi Jarošov. Místo bylo zvoleno z několika důvodů. Především se tam nacházely bohaté zdroje kvalitní pitné vody a také přítomnost řeky Moravy byla stěžejní, jelikož představovala laciný zdroj vody a ledu využitelného k průmyslovým účelům. Vesnice navíc patřila městu Uherské Hradiště a ležela v blízkosti frekventované silnice do Napajedel. 

Původní Jarošovský pivovar přežil tři století, dvě světové války, osudným se mu však stal rok 1997, po deseti letech vykazování velkých ztrát a postupného propouštění jeho zaměstnanců. Posledním hřebíčkem do jeho pomyslné rakve byly povodně v červenci 1997. Dne 31. prosince téhož roku byl pivovar zcela uzavřen.

V roce 2008 koupila areál firma Heineken. V roce 2013 jej Heineken prodal podnikateli Radislavu Vymyslickému z Bílovic a od té doby až do roku 2021 prostory pivovaru sloužily k výrobě výtahů. Nyní třetím rokem vlastní někdejší pivovarský areál společnost EL-ENG s.r.o., jež se začátkem roku 2024 pustila do demolice prostoru, aby jej připravila na výstavbu bytů, obchodů, služeb a parkovišť.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Aero-145 mezipřistání v Kunovicích

Zdroj: Pavel Bohun