„Pokud to tak půjde dál, budeme muset v lese instalovat pákové nebo bezdotykové baterie,“ lomí rukama Jitka Šviráková ze sdružení Smaragd, které tábory na Zlínsku pořádá již několik let.

Papírování přibývá

„Je dost reálné, že další zpřísnění nevydržíme a tábory budeme muset bohužel zrušit,“ stěžuje si například Jitka Šviráková ze sdružení Smaragd Zlín. „Mám pocit, že se to s tím papírováním stále zhoršuje,“ dodala.
To, že tábor pod stanem má dobrodružný nádech, a to i v oblasti jeho zařizování, potvrzují také zlínští skauti. „Náročné to určitě je, ty podmínky se rok od roku zhoršují. My máme výhodu v tom, že na tábor jezdí děti, které chodí celý rok do skautu, a tak neřešíme to, zda zaplníme kapacitu,“ říká Ondřej Hájek, vedoucí skautského oddílu ze Zlína.

Lidé mají hlouběji do kapsy

To naopak trápí pořadatele táborů z Rekreačního centra Pohoda v Otrokovicích Lubomíra Janyše. „Lidé mají hlouběji do kapsy, nemají peníze na tyto aktivity svých dětí,“ postěžoval si Janyš. Zároveň také on naráží na spoustu papírování. „Jsou pořád nové a nové věci, ty nároky jsou vyšší ze strany úřadů, ale i ze strany dětí,“ řekl Janyš.

Mezi dokumenty, které musí získat, patří například povolení od hygienické stanice. „Místo, kde se tábor koná, musíme nahlásit rovněž tamní policii a mimo jiné také praktickému a dětskému lékaři,“ vyjmenovává potřebné úkony Vladislava Bráblíková, ředitelka zlínského Domu dětí a mládeže Astra.

Chybuje se hlavně ve skladování jídla

Řada organizací ani neví, co všechno musejí zajistit a také kde to zjistit. Proto je na nedostatky často upozorní až kontroly. Jedním z problémů bývá i pitná voda. „Musejí mít například rozbor zdroje pitné vody, pokud nevyužívají vodovod nebo balenou vodu,“ upozorňuje Jana Kundratová z Krajské hygienické stanice ve Zlíně.
Podle ní kontroloři ve Zlínském kraji za loňský rok naštěstí neodhalili žádná závažná pochybení, přesto se mají organizátoři táborů pořád v čem zlepšovat. „Nejčastěji jsme organizátory táborů upozorňovali na nevhodné skladování potravin,“ dodává hygienička.