Prázdniny končí a s nimi i léto. Provozovatelé koupališť hlásí špatnou sezonu a propad tržeb

„Počasí na koupání už moc nebude," předpověděla meteoroložka Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.

Po poslední slabé zimě, která spíše připomínala jaro, jsme se dočkali byť intenzivního, zato velmi krátkého léta. A zdá se, že třicetistupňová vedra jsou pro letošek již definitivně minulostí. Ani výhled na nadcházející dva týdny totiž neslibuje žádnou výraznou změnu k lepšímu.

„Bude většinou polojasno, občas déšť nebo přeháňky a místy se mohou objevit i bouřky," nechala se slyšet Honsová. „Denní teploty se budou pohybovat maximálně do čtyřiadvaceti stupňů," doplnila.

Ještě nepříjemnější je fakt, že teplota v noci může mnohdy klesnout i pod deset stupňů. Na Šumavě nebo v Jizerských horách už dokonce v posledních dnech naměřili teplotu klesající v noci až k minus čtyřem stupňům Celsia. Jak uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), rekordy byly překonány na téměř polovině stanic s alespoň třicetiletou historií.

V našem regionu naštěstí teploty tak nízko zatím neklesají, ale i tak už lidé pociťují, že s pravým létem současný stav příliš společného nemá. „S takovou si budu muset začít doma na noc co nevidět přitápět," nechal se slyšet Jaroslav Šmotek ze Zlína.

Současné teploty a málo slunce trápí také provozovatele koupališť a další podnikatele, kteří jsou na pěkném počasí závislí. „Sezona celkově byla dost špatná," hodnotí situaci Lubomír Matoušek, ředitel společnosti Steza, která ve Zlíně provozuje koupaliště Zelené a Panorama.

„V současné době jsme tak na šedesáti až sedmdesáti procentech loňských tržeb," prozradil. „Je sice pravda, že loňský rok byl velmi dobrý, ale i tak v dlouhodobém horizontu je letošek hodně podprůměrný," konstatoval.

„Stále ještě doufáme, že se to snad zlepší. Už je ale konec prázdnin, takže pak už jsou návštěvy koupaliště pro většinu lidí více méně víkendovou záležitostí," dodal.

Propad potvrzují i další provozovatelé. „V loňské sezoně bylo koupaliště otevřeno 53 dní a za tu dobu nás navštívilo 41 tisíc lidí. Letos bylo otevřeno 50 dní a navštívilo nás pouhých 20 tisíc zákazníků," dokládá konkrétními čísly Jindřich Studený ze společnosti ST Servis provozující koupaliště i krytý bazén ve Valašském Meziříčí.

Kdo by však očekával, že chladné a deštivé počasí zažene lidi bažící po vodních radovánkách z koupališť do aquaparků a krytých bazénů, ten by se mýlil. „V letních měsících přichází zvýšený zájem o koupání v krytých bazénech spíše při deštivém počasí," podělil se o své zkušenosti Jindřich Studený.

„To letošní se svou oblačností nahrávalo spíše turistice a cykloturistice, tudíž návštěvnost krytého bazénu byla ještě nižší než v minulých obdobích," konstatoval.

ROMAN BUČEK