Rekordní počet mláďat želvy ostruhaté 

Zlínská zoo letos hlásí rekordní počet vylíhnutých mláďat želvy ostruhaté; březen 2023Zdroj: se svolením Zoo ZlínV březnu se chovatelé radovali z vylíhnutí čtyřiadvaceti vajec želv ostruhatých, o které pečovali v inkubátorech. Zlínská zoo chová tyto největší africké suchozemské želvy od roku 2017, první mláďata se zde vylíhla v roce 2019.

Letošní počet vylíhnutých mláďat je rekordní, díky zlepšeným chovatelským podmínkám byla všechna snesená vejce želv oplozena.

Želvy ostruhaté, 2 samice a 1 samce, návštěvníci mohou vidět v expozici damanů a želv v africké oblasti. Všech dvacet čtyři vajec samice snesly přímo v expozici.

V zahradě najdete v současnosti pět druhů suchozemských želv, Asii zastupují želvy mohutné a podlouhlé, Afriku želvy ostruhaté a pardálí, Jižní Ameriku želvy pralesní.

Jediná zoo na světě odchovává dvojzoborožce indické 

Zoo Zlín je jedinou zahradou na světě, která pravidelně odchovává vzácné dvojzoborožce indické.Zoo Zlín je jedinou zahradou na světě, která pravidelně odchovává vzácné dvojzoborožce indické.Zdroj: se svolením Zoo ZlínJiž potřetí se ve Zlíně podařilo odchovat mládě největšího asijského zoborožce, vzácného dvojzoborožce indického. Malý dvojzoborožec se vylíhnul 1. února 2023. Zoo chová dvojzoborožce indické od roku 2010.

Ač to na první pohled nevypadá, sestavit vhodný chovný pár je mimořádně náročné. Zoborožci jsou monogamní a velmi inteligentní ptáci, ve volné přírodě si svého partnera na celý život vybírají z několika desítek jedinců.

„Rok 2023 přinesl nejen další úspěšný odchov, ale také jeden světový unikát. Samička Tasanne (v Thajštině malý zázrak), která se vylíhla letos v únoru, je odchována metodou asistovaného odchovu. Po celou dobu byla samice s mládětem v dutině, nicméně mládě bylo pravidelně odebíráno pro krmení.

„Jedná se o světový unikát, nic podobného ještě žádná instituce nepodnikla. Předcházel tomu několikaletý tréning chovného páru a byla nezbytná dobrá komunikace s oběma ptačími rodiči,“ přiblížil Václav Štraub.

Otevření největší voliéry pro supy – Gora Ark

GORA ARK nejdelší voliéru pro supy v České republice v ZOO Lešná..GORA ARK nejdelší voliéru pro supy v České republice v ZOO Lešná..Zdroj: Deník/Jan KarásekV druhé polovině prázdnin byla pro návštěvníky otevřena největší voliéra pro supy v České republice. Nový domov zde našli dvě desítky supů a různí afričtí ptáci.

Ve voliéře mohou supi létat, zážitkem je i jejich krmení, které probíhá téměř tak, jak ve volné přírodě. Voliéru obývá 21 jedinců pěti druhů afrických supů.

Nejpočetnější skupinu tvoří supi Rüppellovi, dále zde budou supi bělohlaví, chocholatí, mrchožraví a kapucíni.

Po 34 letech se ve Zlíně narodil tapír jihoamerický 

Zoo Zlín odchovala mládě tapíra jihoamerického po dlouhých 34 letechZoo Zlín odchovala mládě tapíra jihoamerického po dlouhých 34 letechZdroj: archiv Zoo ZlínV jihoamerické oblasti se v polovině srpna narodilo mládě tapíra jihoamerického, poslední mládě tohoto tapíra se zde podařilo odchovat v roce 1989. V Evropě chová toto zvíře 145 zoologických institucí, populace v lidské péči čítá 312 jedinců.

„Za uplynulých 12 měsíců se však podařilo odchovat pouze sedm mláďat, zlínské je v pořadí osmé,“ uvedla hlavní zooložka Markéta Horská.

Sloní obr Jack

Sloní samec Jack se ve zlínské zoo rychle zabydlel; září 2023Sloní samec Jack se ve zlínské zoo rychle zabydlel; září 2023Zdroj: Deník/Iva NedavaškováSloní samec Jack dorazil do zlínské zoo 5. září a necelý týden po jeho příjezdu ho chovatelé začali seznamovat se slonicemi. Jako nejaktivnější se projevila slonice Zola a mezi oběma zvířaty vznikla velká souhra.

Na obzoru se možná rýsuje chovateli tolik očekávaný pár. Že je sloní samec opravdu obr, poznáte na první pohled. Jack měří tři metry třicet centimetrů a váží úctyhodných 5,5 tuny. Okamžitě se stal dominantou skupiny. A jeho velikost ovlivňuje množství potravy, které spořádá.

„Sní třikrát víc než samice, což je 300 kilogramů sena, větví a trávy denně,“ říká ošetřovatel slonů Milan Svoboda.

Kromě velikosti, Jacka poznáte také podle toho, že má jen jeden kel.

Otevření expozice Kerala

V Zoo Zlín otevřeli o víkendu novou expozici Kerala.V Zoo Zlín otevřeli o víkendu novou expozici Kerala.Zdroj: se svolením Zoo Zlín9. září byla otevřena expozice Kerala. Vznikla proměnou původní asijské voliéry a rozšířením výběhu medvědů pyskatých.

Velkoprostorová voliéra je domovem pro zástupce mokřadních druhů asijských ptáků, např. vzácně chované marabu indomalajské, nesyty bílé a nesyty indomalajské, pelikány skrvnozobé nebo pižmovky bělokřídlé.

Proto její podstatnou část tvoří jezírko s ostrůvky zeleně. Medvědi pyskatí odpočívají v komfortním brlohu, který je propojen se stávajícím výběhem a který umožní uvidět medvědy i během zimního období.

Pokračuje záchrana vzácných látkových tapet v zámku Lešná 

Pokračuje záchrana vzácných látkových tapet v zámku LešnáPokračuje záchrana vzácných látkových tapet v zámku LešnáZdroj: Deník/Iva NedavaškováLetos opet pokračuje restaurování látkových tapet v zámku Lešná, které pocházejí z konce 19. století. Tentokrát se záchrana týká místnosti pojmenované Kulečníková herna.

Původní tapety po odborném vyčistění, zafixování a zakrytí trhlin kompletně překryje nově utkaná replika látkové tapety.

Soubor textilních tapet v sedmi místnostech zámku Lešná je výjimečný nejen svou historickou hodnotou a stářím (konec 19. století), ale také uměleckořemeslnou kvalitou.

Jedná se o jediný dochovaný ucelený soubor historických textilních tapet ve Zlínském kraji.

Příchod jaguářího samce

Zlínská zoo se pyšní novým jaguárem. Černý krasavec se jmenuje AkaboZlínská zoo se pyšní novým jaguárem. Černý krasavec se jmenuje AkaboZdroj: Zoo ZlínV den státního svátku se zlínská zoo dočkala. 17. listopadu krátce před polednem přicestoval samec jaguára amerického.

Jmenuje se Akabo, je mu devatenáct měsíců a jeho jméno v mayštině znamená tma. Akabo je totiž opravdu černý jak tma. Samec se narodil ve francouzské zoo Parrot World na začátku dubna 2022 společně se svým bratrem jménem Baalam. Velký statný jaguár váží 85 kilogramů.

Loni zahradu i její příznivce zasáhla smutná zpráva, když nečekaně 26. prosince uhynul jaguár Danny. Společně se samicí Yunou obýval expozici Jaguar Trek. Veterinární pitva ukázala jako příčinu zauzlení střev.

Překoná letošní rok v návštěvnosti ten 2022?

Loňský rok byl pro zlínskou zoo mimořádný. Do rekordní návštěvnosti ve výši téměř 800 tisíc návštěvníků chybělo pouhých 1500 lidí, dařilo se i po chovatelské stránce, kdy chovatelé přivítali na svět 65 savců a vylíhlo 201 ptáků a 54 plazů a obojživelníků. Uvidíme, zda tyto čísla letošní rok překoná. Jisté je, že bude stále jednou z nejoblíbenějších turistických atrakcí v kraji.

Zoo Lešná Zlín.
Mimořádný rok zlínské zoo. Zahrada patří mezi nejlepší v Evropě

Další plány? Záchranné centrum pro lvy i africké kempy 

Zlínská zoo začne příští rok stavbou záchranného centra pro lvy.Zlínská zoo začne příští rok stavbou záchranného centra pro lvy.Zdroj: Zoo ZlínRok 2024 bude ve znamení budování záchranného centra pro lvy. Druhá etapa stavby Karibuni má odstartovat na začátku příštího roku. Centrum za 80 milionů poskytne zázemí pro zhruba deset zvířat, a to na ploše půl hektaru.

Kromě zázemí pro lvy vzniknou v budoucnu expozice pro hrochy i výběhy pro africké kopytníky (žirafy, nosorožce, buvoly pralesní, antilopy koňské), které budou navíc propojeny se současnými výběhy slonů. Součástí budou také restaurace s kapacitou 360 osob a dva africké kempy se zážitkovým ubytováním v klimatizovaných bungalovech pro více než 200 osob. V kempech budou k dispozici bazény, otevřená ohniště a zábavné prvky pro děti.