Těmito slovy zahájil prezident Zlín Film Festu (ZFF) Čestmír Vančura druhou, podzimní část největšího a nejstaršího filmového festivalu pro děti a mládež u nás. Ten letos představí 280 snímků z 45 zemí světa.

Školám nabídne filmový program v kinech, ale opět také online přenosy po celé republice i ve světě. Zlín Film Festival se již podruhé koná v netradičním zářijovém termínu.

„Jsme moc rádi, se nám s ohledem na situaci podařilo festival úspěšně a bezpečně zrealizovat i v roce 2020,“ připomněl Čestmír Vančura.

Letos je hlavním tématem festivalu Literatura ve filmu.

„Když jsme přemýšleli nad tématem, tak jsme si řekli, že generace našich dětí moc nečte, protože mají i jiná lákadla. Tak jsem si řekli, že bychom jim rádi literaturu přiblížili alespoň prostřednictvím kvalitních filmových adaptací. Navíc budou mít i další diváci příležitost na našem festivalu shlédnout filmy jako například Přelet nad kukaččím hnízdem, Forest Gump a další snímky, které již na plátně nemají takovou možnost vidět,“ přiblížila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Na 61. ročníku Zlín Film Festu uvidí diváci filmy v pěti soutěžních kategoriích – pro děti a mládež, dokumentární filmy pro mladé publikum, animovanou tvorbu a studentské filmy.

„V soutěžích máme letos připraveno 28 celovečerních snímků, 52 krátkých filmů animovaných a 35 krátkých studentských,“ řekla Markéta Pášmová, s tím, že 4 ze soutěžních snímků budou reprezentovat Českou republiku.

Perličkou v letošním filmovém programu je speciální uvedení digitalizované restaurované verze snímku Hotel Modrá hvězda, který se bude promítat v Kongresovém centru v pátek od 19. hodin.

„Zajímavostí je, že poprvé byla tato krásná prvorepubliková komedie publiku představena v roce 1941 právě ve Zlíně během Filmových žní,“ upřesnila Markéta Pášmová.

Filmový festival ve Zlíně je také již tradičně místem setkávání filmových odborníků a tvůrců z celého světa.

"Pod názvem Zlín Industry Days 2021 nabídne zajímavé konference, prezentace, příležitosti pro neformální setkávání, výměnu názorů a zkušeností.

„Součástí programu bude například i sobotní setkání s americkým producentem Billem Gerberem. Budou představeny také opět filmové projekty, jež se budou ucházet o podporu z výtěžku aukce filmových klapek,“ připomněla Markéta Pášmová.

Podle organizátorů festivalu je Salon Filmových klapek již 24 let jednou z tradičních součástí jeho doprovodného programu. Letos jeho kolekce čítá 125 filmových klapek, které se budou dražit v neděli 12. září od 13 hodin. Kromě aukce bude neděle patřit také běhu. 6. ročník Festivalového půlmaratonu MONET+ Zlín, který nově odstartuje od Kongresového centra Zlín již v 15 hodin. Předcházet mu bude Festivalový VIVA rodinný běh v 11 hodin na náměstí Míru a přilehlém okolí.

Doprovodný program:

Hlavní festivalové téma Literatura ve filmu se promítne na filmové plátno i do doprovodného programu. Návštěvníci budou mít opět možnost navštívit řadu workshopů, koncertů, besed, výstav, virtuální realitu a další zajímavé aktivity pro celou rodinu.

„Nemůžeme opomenout malování na chodníku, speciální Zónu kouzel nebo letní kino a koncerty na náměstí Míru, uvedla výkonná ředitelka Jarmila Záhorová a pozvala i na mimořádný program v sobotu večer, kdy se uskuteční koncert u příležitosti oslav 90. výročí Barrandov Studia.

„Diváci by si jistě neměli nechat ujít Filmové melodie Ondřeje Soukupa v podání Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Chuhei Iwasakiho,“ doplnila Záhorová.

(Kompletní filmový i doprovodný program je k dispozici na www.zlinfest.cz a ve festivalové aplikaci Zlinfest.)

Hygienická opatření:

Festival budou stejně jako v loňském roce provázet nutná hygienická opatření odpovídající platném nařízením vlády. „Ve vnitřních prostorách a při projekcích bude povinné nošení respirátorů, budeme dodržovat kapacitní limity. Opět máme vyčleněný i speciální tým pro desinfekci,“ vyjmenovala výkonná ředitelka festivalu Jarmila Záhorová a zdůraznila také, že návštěvníci budou povinni předkládat potvrzení o bezinfekčnosti: „V případě zájmu si po předložení dokladů prokazujících bezinfekčnost mohou lidé vyzvednout na pokladnách speciální pásky a vyhnout se tak jejich předkládání při každém vstupu do kina nebo vnitřních festivalových prostor. Registrace je v letošním roce dobrovolná.“ 61. ročník Zlín Film Festivalu se letos historicky poprvé koná ve dvou částech. Jarní 1. díl se uskutečnil v původním termínu festivalu v online podobě.

O festivalu:

Podzimní 2. díl v tradičním formátu začíná již 9. září a potrvá do 15. září. ZLÍN FILM FESTIVAL – Mezinárodní filmový festival pro děti a mládež je nejstarší a v současnosti největší filmovou přehlídkou svého druhu na světě.

Jeho prestiž se rok od roku zvyšuje nejen v rámci České republiky, ale také v zahraničí. Svědčí o tom i celá řada pozvání a účastí zástupců ZFF do porot mezinárodních festivalů v Rusku, Lotyšsku, Německu, Polsku, Řecku, Indii a v dalších zemích světa, velký zájem je také o filmovou dramaturgii festivalu. Významného ocenění se zlínskému festivalu dostalo v závěru roku 2019 v japonském Tokiu na KINEKO International Children´s Film Festivalu, kde získal cenu KINEKO HONORARY AWARD za přínos kinematografii pro děti a mládež.

Posláním festivalu je prezentace celosvětové filmové tvorby pro děti a mládež, její zpřístupnění dětskému divákovi a rovněž vytvoření kvalitní alternativy k běžně dostupnému audiovizuálnímu obsahu. Důležitým aspektem festivalu je mladé diváky prostřednictvím filmu vzdělávat, rozšiřovat jejich povědomí o okolním světě, rozvíjet jejich estetické, sociální a morální cítění.

Cílem odborného programu je systematicky přispívat k rozvoji české kinematografie pro děti a mládež. Pořadatelem festivalu je společnost FILMFEST, s.r.o.