Smutek neskrývají ovocnáři ve výše položených oblastech. „Jablka nejsou, švestek je málo a meruňky a broskve se u nás vůbec nerodí. Letos bude slabá sezóna,“ posteskla si Marie Ptáčková z pěstitelské pálenice ve Vysokém Poli u Valašských Klobouk.

Stejný názor měl i František Fojtík ze Štítné nad Vláří, který sklízí ovoce přibližně ze stovky stromů. „Letos to vypadá špatně. Bude všeho málo. Jablek i trnek. A třešně popukaly. Loni byla úroda dobrá, letos se to vyvažuje,“ posteskl si.

Podobný názor má i soukromý pěstitel Miloslav Vrlíček ze Zádveřic. „Letos je to bída. Vůbec nejsou jablka. Trnky by nějaké byly, ale padají k zemi. Letos jsme nesbírali ani třešně. Nedozrály, začaly praskat a shnily. Pokud ovoce bude, zpracuji si ho letos sám,“ prozradil ovocnář.

Špatnou úrodu předvídá i pěstitel ovoce Milan Rak z Horní dědiny ve Zlíně-Příluku, který sklízí ovoce z celkem čtyř set stromů. „Jablek bude méně. Letos jsme měli hodně problémů. Na mladých jabloních nás trápily mšice a taky šarka, jako vždy. Jablka půjdou na mošt,“ uvedl s tím, že ale trnek pravděpodobně sklidí hodně. „Vypadá to, že jich bude dost. Jestli ovšem ještě nebude dva měsíce sucho,“ pokrčil rameny nad rozmary počasí.

Optimisticky vidí letošní úrodu trnek i Markéta Válková ze Štípy. „S našimi trnkami to letos vypadá dobře. Slimáci na ně nelezou. Bude jich dost. Do kvasu i do koláčů,“ usmála se.

Podle ovocnářů se letos urodí hodně meruněk. Pěstitelé už tento týden dokončují sklizeň jejich ranných odrůd v okolí Napajedel. „My pěstujeme jen meruňky a úroda bude lepší než loni, protože letos nemrzlo. Máme mladý sad. Celkem 960 stromů. Loni jsme sklidili 18 tun, letošní úrodu odhadujeme na 30 tun,“ zářil spokojeností předseda představenstva Agropodniku Napajedla Miroslav Blahušek.

(may)