Největší poptávka je po bydlení v centru města, tam si však klienti musejí připlatit

Velkou roli hraje samozřejmě i finanční stránka. Čím blíž do města, tím dražší byty. Oslovené zlínské realitní kanceláře ale přesto tvrdí, že nejvíce lidí hledá stále lokality v centru města.

„Je to samozřejmě individuální záležitost, ale převažují oblasti, které se nacházejí v blízkosti městské hromadné dopravy. Velká poptávka je po bydlení v samotném centru,“ sdělila majitelka poradenství reality Hubert Dagmar Miková.

Každá oblast si žádá i různé ceny, nejlevnější byty se nacházejí na sídlištích. „Nejlevnjěší bydlení je na Jižních Svazích, směrem k centru se ceny zvyšují,“ prozradila Miková. „Za třípokojový byt zaplatí zájemce v průměru milion tři sta tisíc korun,“dodala.

Miková tvrdí, že na realitní kanceláře se obracejí lidé, kteří se v této oblasti příliš neorientují. „Přicházejí k nám různí lidé. My se jim samozřejmě snažíme poradit a vybrat tu nejlepší variantu,“ vysvětlila Miková.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Žádanými lokalitami jsou i místa vzdálená jen několik kilometrů od Zlína, ale stále pohodlně dostupná městskou dopravou. „Stále rostoucí je poptávka po nemovitostech a pozemcích v oblastech Mladcová, Kostelec, Štípa a Kudlov,“ objasnil majitel Agentury Zvonek Filip Zvonek. To, že nejlevněji pořídí zájemci na Jižních Svazích potvrzuje i Zvonek. „Nejlevnější byty se nacházejí na ulicích Česká, Moravská a Slezká ,“upřesnil.

Podle majitele realitní kanceláře Euro Concept, s. r. o. Jaroslava Blažka je kromě bytů zájem také o domy.„Poptávka je jak po domcích starších, tak i novostavbách. Záleží na možnostech klientů,“ sdělil Baláž.Přitom se domnívá, že koupi konkrétního domu by si měli zákazníci předem rozmyslet. „Často se stává, že zájemce si dům pořídí sice za levnější peníze než novostavbu, ale už si neuvědomí, kolik ho bude stát případná rekonstrukce. Měl by si dopředu spočítat všechny náklady,“ objasnil Baláž.

Podotýká, že odhady nemovitostí některých bank nemusí být zcela přesné. „Banky slibují zákazníkům téměř bezproblémové vyřízení úvěrů. Avšak lidé často zjistí, že celý proces trvá delší dobu. Navíc mají banky svého vlastního odhadce, který velmi často neurčí správnou prodejní cenu nemovitosti a vznikají problémy,“ upřesnil Baláž.

Podle majitele realitní společnosti RESPO Vladimíra Dočkala si lidé pořizují spíše domy starší. „Převládá koupě starších nemovitostí, novostavby klienti příliš nevyhledávají. Raději si nechají postavit dům podle vlastních představ,“ vysvětlil Dočkal. Pokud upřednostňují spíše byty, vybírají si ty blíže centru.Uvádí, že lidé mají často problémy získat úvěr. „Banky zpřísnily kritéria, dnes není tak snadné získat výhodný úvěr,“sdělil Dočkal.

Jednatel společnosti Refima Aleš Novotný uvedl, že cenu nemovitostí ovlivňuje více faktorů. „Záleží na lokalitě, na ceně pozemku, také na stáří bytu. Zda se jedná o novostavbu, zrekonstruovaný byt či bydlení v původním stavu,“ objasnil Novotný.

Mluvčí Hypoteční banky Irena Zatloukalová tvrdí, že odhad realitní kanceláře a banky se může lišit. „Na jednu nemovitost mohou být pořízeny posudky, které nemusejí být stejné. Právě proto nabízíme služby expertů, kteří se v této oblasti orientují,“ uvedla. Dodává, že přímo na pobočce jsou zaměstnanci ochotni poskytnout klientům posudek zdarma. „Pracovník vyhledá informace v katastru nemovitostí. Pokud se však tato varianta zákazníkům nepozdává, máme k dispozici interní i externí odhadce,“ informovala Zatloukalová.