Největší zájem přitom mají lidé o kotle na biomasu a solární systémy.

„V současné době je možné získat dotaci na výměnu uhelného kotle za kotel na biomasu, tepelné čerpadlo, případně přitápění solárními panely na ohřev teplé vody,“ uvedl tiskový mluvčí Ministerstva životního prostředí Jakub Kašpar.

Podle něj by letos na dotaci mohlo dosáhnout orientačně dva tisíce domácností z celé České republiky. „V letošním roce je na výměnu vytápění uhlím za obnovitelné zdroje uvolněno nejvíce peněz v historii, a to sto milionů korun. Přibližně polovina je už vyčerpána,“ řekla tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.

Podpora u kotlů na biomasu a solárních panelů může dosáhnout až padesáti procent investičních nákladů, u tepelných čerpadel až třicet procent nákladů. „Maximální výše podpory může být padesát tisíc korun u kotlů na biomasu a solárních systémů na ohřev vody, u tepelných čerpadel a solárních systémů pro přitápění může dotace dosáhnout až šedesáti tisíc korun,“ Brandtová.

Ve Zlínském kraji je největší zájem o kotle na biomasu a solární systémy. „Na posledním místě jsou tepelná čerpadla, protože ta nejsou určena pro novostavby,“ sdělila ředitelka Energetické agentury Zlínského kraje Miroslava Knotková.

V letošním roce zatím zažádalo o finanční podporu více než sto zájemců z kraje. „O dotaci na kotle na biomasu podalo žádost čtyřiadvacet lidí, o podporu financování solárních systémů na celoroční ohřev teplé vody třiačtyřicet lidí a o dotaci na solární systémy i s přitápěním zažádalo šestatřicet lidí,“ poznamenala Radka Machová ze zlínského pracoviště Státního fondu životního prostředí.

Dodala, že o podporu ze strany státu na nákup tepelného čerpadla mají zatím zájem jen dva lidé. „Je to způsobeno tím, že se to netýká novostaveb,“ vysvětlila Machová.

Státní podpora je v problematice obnovitelných zdrojů velmi výrazná. Například na kotle na biomasu mohou lidé dostat ze státní kasy až padesát tisíc korun, přičemž pořídit je mohou v cenovém rozpětí od pětatřiceti do pětašedesáti tisíc korun. Rostoucí zájem o ně potvrzují také prodejci kotlů. „Zájem i díky dotacím od státu určitě roste. Všeobecně stoupá povědomí o možnostech využití obnovitelných zdrojů energie,“ podotkl vedoucí zlínské prodejny Ekokalor Petr Coufalík.

Podle něj se loni prodalo v celé České republice přes sto tisíc kotlů, z nichž sedm a půl tisíc tvořily kotle na biomasu. „Meziroční nárůst v letech 2006 a 2007 činil osm procet. Letos očekáváme dvojnásobek,“ vypočetl Coufalík.

Návratnost investice do alternativních zdrojů se přitom podle odborníků se vzrůstem cen paliv stále zkracuje. „Každý projekt má však diametrálně odlišnou návratnost a nelze to nijak zevšeobecňovat,“ vysvětlil poradce z Energetického konzultačního a informačního střediska ve Valašském Meziříčí Libor Lenža.

O dotaci mohou lidé až do konce roku žádat na krajských pracovištích Státního fondu životního prostředí. Tam také žadatelům pracovníci sdělí veškeré podmínky, které musí splňovat. „Nejpodstatnější je, aby projekt nebyl zahájen před rokem 2007. Dům musí sloužit k trvalému bydlení. Dotace se nevztahují na rekreační stavby,“ vysvětlila tisková mluvčí Státního fondu životního prostředí Lenka Brandtová.